به‌روزرسانی کسب‌وکار

چگونه با فعال‌سازی سیستم یادگیری کسب‌وکار همیشه در حال رشد باشیم؟

چگونه با فعال‌سازی سیستم یادگیری کسب‌وکار همیشه در حال رشد باشیم؟Reviewed by امید جهانداری on Jul 17Rating: ۵.۰چگونه با فعال‌سازی سیستم یادگیری، همیشه در حال رشد باشیم؟همه ما اهمیت فراوان یادگیری را به عنوان شاه‌کلید اصلی رشد می‌دانیم. حال می‌خواهد این یادگیری مربوط به یک مهارت جدید در زندگی باشد یا موفقیت یک کسب‌وکار. یادگیری معمولا یا از طریق آموزش اتفاف می‌افتد و یا از طریق آزمون و خطا و تجربه. در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا کسب‌وکار ما در عصر جدید باید دائما در حال یادگیری باشد. چگونه باید سیستم یادگیری را در کسب‌وکار پیاده سازی کرد. همچنین همین یادگیری چگونه می‌تواند ما را در دام خود قرار دهد و کسب‌وکار ما را نابود کند. چرا فراموشی یادگیری از خود یادگیری بااهمیت‌تر است.

همه ما اهمیت فراوان یادگیری را به عنوان شاه‌کلید اصلی رشد می‌دانیم. حال می‌خواهد این یادگیری مربوط به یک مهارت جدید در زندگی باشد یا موفقیت یک کسب‌وکار. یادگیری معمولا یا از طریق آموزش اتفاق می‌افتد و یا از طریق آزمون و خطا و تجربه.

در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم که چرا کسب‌وکار ما در عصر جدید باید دائما در حال یادگیری باشد. یادگیری کسب‌وکار چیست؟ چگونه باید سیستم یادگیری را در کسب‌وکار پیاده سازی کرد. همچنین همین یادگیری چگونه می‌تواند ما را در دام خود قرار دهد و کسب‌وکار ما را نابود کند. چرا فراموشی یادگیری از خود یادگیری بااهمیت‌تر است.

چرا باید سیستم یادگیری کسب‌وکار را فعال کرد؟

همانطور بارها و بارها اشاره شده است، برای موفقیت یک کسب‌وکار نو در دنیای جدید، باید قوانین قبلی و رایج را نابود کرد و به جای آن‌ها قوانین و راهکارهای جدید را خلق کرد و از آن‌ها استفاده کرد؛ اما در این‌جا یک مسئله وجود دارد، وقتی‌که ما قوانین قبلی را پاک می‌کنیم و برای خودمان قوانین جدیدی خلق می‌کنیم، تازه کار اصلی ما آغاز می‌شود.

هر قانونی که جدید و با هدف راحت‌تر کردن زندگی مردم خلق می‌شود، با همه‌ی مزایای خوبی که با خود به همراه دارد، در ابتدای کار، مشکلات زیادی را نیز به همراه خواهد داشت.

ویلیام گلاسر: هر راه‌حلی مشکلات  مربوط به خودش را دارد.

مشکلات ازآنجا به وجود می‌آیند که این قوانین هنوز در عمل آزمایش نشده‌اند و ممکن است پس از اجرای آنها با چالش‌هایی مواجه شویم که از قبل پیش‌بینی نکرده بودیم؛ اما هیچ جای نگرانی وجود ندارد، با یادگیری همه‌چیز حل می‌شود.

اگر می‌خواهیم کسب‌وکاری پویا و رو به رشد راه‌اندازی کنیم، باید هر روز یادگیری داشته باشیم. هرکجا که قوانین جدید، مشکلاتی را ایجاد کرد آنها را بررسی کنیم و با تغییر در قوانین، آنها را حل کنیم. فراموش نکنیم که قوانین برای این به وجود می‌آیند که همه‌چیز را آسان‌تر کنند، نه مشکلات بیشتری ایجاد کنند.

یادگیری کسب‌وکار

فراموشی یادگیری

تا به اینجای کار زحمات زیادی برای یادگیری کسب‌وکار و نابودی قوانین قبل و خلق قوانین جدید متحمل شده‌ایم؛ اما چیزی که بیشتر از همه روی آن ‌وقت گذاشته‌ایم، رفع مشکلات مربوط به قوانین جدید بوده است. در این مسیر چیزهای جدیدی را یاد گرفته‌ایم و حالا قوانین خوب و اثربخشی داریم.

اما در اینجا می‌خواهم شما را با یک دام آشنا کنم و آن دام همان دوست عزیز ما یعنی خود یادگیری است. به این نکته توجه ویژه داشته باشید که بسیاری از قوانین برای زمان خود مناسب بوده‌اند و با تغییرات دنیا کاربرد خود را ازدست‌داده‌اند! این همان دامی است که ممکن است برای شما نیز اتفاق بیفتد.

شما قوانینی را دارید که برای به ثمر رساندن آنها بسیار تلاش کرده‌اید؛ اما ممکن است به‌سرعت، همین قوانین نیز کاربرد خود را از دست بدهند. در اینجا ممکن است برای شما داستان فیل سفید اتفاق بیفتد. اکثر شما عزیزان این داستان زیبا و آموزنده را می‌دانید اما اجازه دهید به دلیل نکات آموزنده‌ای که در خود دارد، با یکدیگر دوباره آن را مرور کنیم:

داستان فیل سفید

حکایت است که در زمان‌های قدیم، پادشاهی فیلی بسیار زیبا و متفاوت را که سفید بوده است برای عرض ارادت و دوستی در یکی از سفرهایش به پادشاه کشور همسایه هدیه می‌دهد.

این فیل بسیار بزرگ و زیبا، هزینه‌های بسیار زیادی برای نگهداری و خوراک با خود به همراه داشته است. سال‌ها می‌گذرد و این پادشاه به دیار باقی می‌شتابد؛ اما این روند و هزینه‌های فراوان در نسل‌های بعد نیز برای فیل ادامه می‌یابد.

فیل سفید
فیل سفید

سال‌ها می‌گذرد و کشور دچار مشکلات مالی بسیار زیادی می‌شود و مشاوران از پادشاه می‌خواهند که به دلیل هزینه‌های بسیار بالا فیل را رها کند؛ همچنین بارها از پادشاه می‌پرسند که این فیل به چه دردی می‌خورد که از او نگهداری می‌کند و این هزینه‌های سنگین را متقبل می‌شود. هر بار پاسخ پادشاه این بود:

 حیف است! تاکنون هزینه‌های زیادی برای آن شده است و نمی‌توان آن را رها کرد!

 

فیل سفید در مدیریت استعاره از چیزی است که هزینه زیادی برای آن شده است و هیچ خاصیت مفیدی ندارد و ازآن‌جهت کنار گذاشته نمی‌شود که صرفاً برای آن تابه‌حال هزینه شده است.

یادمان باشد که همهٔ ما برای داشتن رشد پایدار باید در حال یادگیری، فراموشی یادگیری و یادگیری مجدد باشیم و این چرخه را دائماً تکرار کنیم.

یکی از کارهایی که واجب است همیشه به آن توجه کرد، فراموشی یادگیری است. فراموشی هر آنچه که تابه‌حال با زحمت فراوان یاد گرفته‌ایم. بهترین فرد برای نابودی قوانین قبل، خودمان هستیم. یادمان باشد اگر خودمان آنها را نابود نکنیم، فرد دیگری می‌آید و آنها را نابود می‌کند و قوانین جدید خودش را خلق می‌کند.

برای داشتن رشد پایدار  باید در حال یادگیری، فراموشی یادگیری و یادگیری مجدد باشیم  و این چرخه را دائماً تکرار کنیم.
برچسب ها

امید جهانداری

امید جهانداری هستم. سال‌ها در حوزه کسب‌وکار و همچنین آموزش فعالیت کرده‌ام، یادگرفته‌ام، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. برآیند همه آموخته‌هایم این است که شاه‌کلید رشد یک مدیر، یک کسب‌وکار و یک فرد، مسلط بودن به مهارت‌های فردی و رفتاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن