مهار‌ت‌های رشد فردی

نکته کلیدی در پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ که به ما نمی‌گویند

نکته کلیدی در پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ که به ما نمی‌گویندReviewed by امید جهانداری on Mar 30Rating: ۵.۰راز پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ چیستداشتن شغل مورد علاقه؛ بزرگترین،اصلی‌ترین، لازم‌ترین و ابتدایی ترین عامل برای رسیدن به یک شغل خوب است. پیش شرط موفقیت در یک شغل، لذت بردن از آن شغل است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، بیشترین زمان عمرمان را صرف کار و شغلمان می کنیم، پس باید از آن لذت ببریم و اگر بخواهیم از شغلمان لذت ببریم باید به ان علاقه داشته باشیم. در همه جا گفته شده است که باید به شغلمان علاقه داشته باشیم؛ اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است که چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم. در این مقاله راز پیدا کردن شغل مورد علاقه خود را خواهیم گفت.

چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

 

داشتن شغل مورد علاقه بزرگترین،اصلی‌ترین، لازم‌ترین و ابتدایی ترین عامل برای رسیدن به یک شغل خوب است. پیش شرط موفقیت در یک شغل، لذت بردن از آن شغل است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، بیشترین زمان عمرمان را صرف کار و شغلمان می کنیم، پس باید از آن لذت ببریم و اگر بخواهیم از شغلمان لذت ببریم باید به آن علاقه داشته باشیم.

در همه جا گفته شده است که باید به شغلمان علاقه داشته باشیم؛ اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است که چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم. در این مقاله راز پیدا کردن شغل مورد علاقه خود را خواهیم گفت.

علاقه چیست؟

اولین گام برای شناخت شغل مورد علاقه پرسیدن یک سوال از خودمان است. در پاسخ به این سوال باید با خودمان یک صداقت بی‌رحمانه داشته باشید.

سوال: شغلی را که فکر می کنید به آن علاقه دارید یا هم‌اکنون به آن مشغولید را در نظر بگیرید. فرض کنید شغل متفاوت دیگری نیز به شما پیشنهاد می‌شود که درآمد بالاتری نسبت به شغلی که فکر می کنید دلخواه شماست یا هم‌اکنون به آن مشغولید، دارد. شما کدام شغل را انتخاب می‌کنید؟

دامی که بسیاری از افراد در مسیر انتخاب شغل مورد علاقه در آن می‌افتند این است که معیار شغل خود را درآمد و حقوق آن در نظر می گیرند، حتی رشته دانشگاهی خود را بر اساس پیش‌بینی درآمد آن انتخاب می کنند.

متاسفانه بسیاری از والدین و مشاورین تحصیلی نیز در زمان مشورت به فرزندانشان در رابطه با انتخاب رشته دانشگاهی، اصلا به علائق فرد نگاه نمی‌کنند و اصطلاحاً بر اساس اینکه بازار کار کدام رشته بهتر است، تصمیم‌گیری می‌کنند.

برای اطمینان از صحت علاقه شغلی‌تان، بررسی کنید که اگر درآمدتان نیز در این شغل کاهش پیدا کند آیا باز هم حاضرید در همین شغل و حوزه بمانید یا اینکه به محض مواجه شدن با سختی در مسیر آن شغل یا کاهش میزان درآمد، تصمیم به تغییر شغل می‌گیرید.

گاهی بسیاری از سخنرانان انگیزشی دروغ‌های بسیار بزرگی را به ما می‌گویند که بسیار خطرناک نیز هستند. یکی از این دروغ‌های بزرگ ندیدن سختی‌هاست. این را من قبول دارم که علاوه بر مقصد باید از مسیر نیز لذت برد؛ اما هم من و هم شما نیز می‌دانید که در بسیاری از مواقع این حرف فقط بدرد اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌خورد و خیلی هم جواب نمی‌دهد.

همچنین مشاهده کنید!  معرفی کتاب: به جعبه دست بزن | ست گادین

واقعیت این است که گاهی مسیر رسیدن به یک مقصد دل‌انگیز، خیلی دل‌انگیز نیست. گاهی برای رسیدن به مقصد مورد نظر باید سختی‌هایی را تحمل کرد که واقعا نه تنها لذت‌بخش نیستند؛ بلکه عذاب‌آور نیز هستند. اما گاهی برای رسیدن به مقصد و علاقه خود می‌ارزد که آنها را تحمل کنیم.

سالیان دور که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دادم این را با تمام وجودم حس ‌می‌کردم، بعدها که با ورزشکاران حرفه‌ای زیادی نیز گفت‌وگو کردم، اکثر آنها با این موضوع موافق بودند که اکثر تمرین‌ها کاری لذت‌بخش نیستند؛ بلکه نتیجه حاصل از آن سختی است که لذت بخش است.

اگر بخواهم کل حرف‌های بالا را خلاصه کنم، به این صورت است که ببینید که برای شغل مورد علاقه‌ خود چقدر حاضرید که سختی‌ها را تحمل کنید و بهای رسیدن به علاقه‌تان را بدهید.

پیدا کردن شغل مورد علاقه

حال که فهمیدیم که علاقه خود را چگونه بررسی کنیم، ممکن است برای‌تان این سوال پیش بیایید که چگونه مشاغلی را که با روحیات ما سازگارترند و ممکن است به آنها علاقه داشته باشیم، پیدا کنیم.

لازمه رسیدن به علاقه خود، آشنایی کافی با تمامی شغل‌ها و کسب‌وکارها است. در زیر چند پیشنهاد را مطرح کرده‌ام که به شناخت علاقه و آشنایی با شغل‌ها کمک فراوانی می‌کند.

  • جست‌وجوی در اینترنت و بررسی مشاغل
  • بررسی آگهی استخدام شرکت‌ها
  • بازدید از محیط اصلی آن مشاغل
  • گذراندن مدتی به عنوان کارآموز شغل‌های مد‌نظر
  • گفت‌و گو با بزرگان آن حوزه و مشورت گرفتن از آنها
  • خواندن کتاب‌های آن حوزه
  • خواندن مصاحبه‌ها و مجلات تخصصی آن حوزه
  • و …..

به دلخواه خود می‌توانید لیست زیر را ادامه دهید و پیشنهادهای دیگری نیز برای آشنایی با مشاغل بدهید. (می‌توانید اگر دوست داشتید، موارد دیگری را که به نظرتان مفید است در زیر همین مقاله در دیدگاه‌ها بنویسید تا سایر دوستان هم از آن استفاده کنند.)

شغل مورد علاقه
شغل مورد علاقه

آواز دهل شنیدن از دور خوش است

زمانی که با بسیاری از افراد در رابطه با انتخاب شغلی صحبت می‌کنم، برخی گلایه دارند که ما نیز قبل از انتخاب شغل یا حتی رشته‌ دانشگاهی بررسی‌های زیادی را انجام دادیم؛ اما آنچه را که فکر می کردیم نشد.

این دام که من نام آن را دام آواز دهل قرار می‌دهم، در افرادی که به دنبال شغل یا حتی تاسیس کسب‌وکار هستند، بسیار شایع است.

ببینید، اگر هم اکنون لیستی از مشاغل پر درآمد و جذاب تهیه کنیم، تعداد آنها بسیار زیاد است که بسیاری نیز عاشق آنها هستند از جمله: بازیگری، خوانندگی، سخنرانی، مدیرعاملی، پزشکی، مهندسی، وکالت و …

آیا واقعاً ما از تمام ابعاد پیدا و پنهان این مشاغل مطلع هستیم؟ مسئله اصلی اینجاست که متأسفانه بسیاری از سختی‌های این کارها یا شکست‌های کسب‌وکارها به صورت علنی گفته، شنیده و دیده نمی شود و فقط خبرهای خوب و جذاب موفقیت آنها دیده می‌شود.

تنها راه اطلاع از بُعد دیگر مشاغل، رفتن به درون آنها  و دیدی عمیق به همه جوانب آن است. آنگاه است که می‌توانیم قضاوت درستی درباره علاقه خود و تحمل سختی‌های آن شغل داشته باشیم و در نتیجه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم.

برچسب ها

امید جهانداری

امید جهانداری هستم. سال‌ها در حوزه کسب‌وکار فعالیت کرده‌ام، یادگرفته‌ام، یاد می‌گیرم و می‌نویسم. برآیند همه آموخته‌هایم این است که شاه‌کلید موفقیت یک مدیر و کسب‌وکارش، مسلط بودن به مهارت‌های فردی و رفتاری در کسب‌وکار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود نسخه الکترونیک نشریه آوای ملت

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا آخرین نسخه نشریه کسب‌وکار و هدیه برایتان ایمیل گردد
همین الان برایم ایمیل کن!
close-link