رشد مالی

یک نکته کلیدی در پیدا کردن شغل مورد علاقه‌ که به ما نمی‌گویند

داشتن شغل مورد علاقه بزرگترین، اصلی‌ترین، لازم‌ترین و ابتدایی ترین عامل برای رسیدن به یک شغل خوب است. پیش شرط موفقیت در یک شغل، لذت بردن از آن شغل است.

چه بخواهیم و چه نخواهیم، بیشترین زمان عمرمان را صرف کار و شغل‌مان می کنیم پس باید از آن لذت ببریم و اگر بخواهیم از شغل‌مان لذت ببریم باید به آن علاقه داشته باشیم.

همه جا گفته شده است که باید به شغل‌مان علاقه داشته باشیم؛ اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است که چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم. در این مقاله به این مسئله می‌پردازیم که راز پیدا کردن شغل مورد علاقه خود در چیست.

علاقه چیست؟

اولین گام برای شناخت شغل مورد علاقه، پرسیدن یک سوال از خودمان است. در پاسخ به این سوال باید با خودمان یک صداقت بی‌رحمانه داشته باشیم.

سوال: شغلی را که فکر می‌کنید به آن علاقه دارید یا هم‌اکنون به آن مشغولید را در نظر بگیرید.

فرض کنید شغل متفاوت دیگری نیز به شما پیشنهاد می‌شود که درآمد بالاتری نسبت به شغلی که فکر می کنید دلخواه شما است یا هم‌اکنون به آن مشغولید، دارد.

شما کدام شغل را انتخاب می‌کنید؟

دامی که بسیاری از افراد در مسیر انتخاب شغل مورد علاقه در آن می‌افتند، این است که معیار شغل خود را درآمد و حقوق آن در نظر می‌گیرند و حتی رشته دانشگاهی خود را بر اساس پیش‌بینی درآمد آن انتخاب می کنند.

متأسفانه بسیاری از والدین و مشاورین تحصیلی نیز در زمان مشورت به فرزندان‌شان در رابطه با انتخاب رشته دانشگاهی، اصلاً به علاقه فرد نگاه نمی‌کنند و اصطلاحاً بر اساس اینکه بازار کار کدام رشته بهتر است، تصمیم‌گیری می‌کنند.

برای اطمینان از صحت علاقه شغلی‌تان، بررسی کنید که اگر درآمدتان نیز در این شغل کاهش پیدا کند آیا باز هم حاضرید در همین شغل و حوزه بمانید یا اینکه به محض مواجه شدن با سختی در مسیر آن شغل یا کاهش میزان درآمد، تصمیم به تغییر شغل می‌گیرید.

کشف علاقه

گاهی برخی از سخنرانان انگیزشی دروغ‌های بسیار بزرگی را به ما می‌گویند که توجه به آن‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. یکی از این دروغ‌های بزرگ، ندیدن سختی‌ها است.

این را من نیز قبول دارم که علاوه بر مقصد باید از مسیر نیز لذت برد؛ اما هم من و هم شما نیز می‌دانید که در بسیاری از مواقع این حرف فقط به‌درد اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی می‌خورد و خیلی هم جواب نمی‌دهد.

واقعیت این است که گاهی مسیر رسیدن به یک مقصد دل‌انگیز، خیلی دل‌انگیز نیست. گاهی برای رسیدن به مقصد مورد نظر باید سختی‌هایی را تحمل کرد که واقعاً نه تنها لذت‌بخش نیستند؛ بلکه عذاب‌آور نیز هستند.

اما گاهی برای رسیدن به مقصد و علاقه خود می‌ارزد که آنها را تحمل کنیم.

سال‌های دور که ورزش حرفه‌ای انجام می‌دادم این را با تمام وجودم حس ‌می‌کردم، بعدها که با ورزشکاران حرفه‌ای زیادی نیز گفت‌وگو کردم اکثر آنها با این موضوع موافق بودند که در اکثر مواقع تمرین‌ها کاری لذت‌بخش نیستند؛ بلکه نتیجه حاصل از آن سختی است که لذت‌بخش است.

اگر بخواهم کل حرف‌های بالا را خلاصه کنم، به این صورت است که ببینید که برای داشتن شغل مورد علاقه‌ خود چقدر حاضرید که سختی‌ها را تحمل کنید و بهای رسیدن به علاقه‌تان را بدهید.

پیدا کردن شغل مورد علاقه

حال که فهمیدیم که علاقه خود را چگونه بررسی و پیدا کنیم، ممکن است برای‌تان این سوال پیش بیاید که چگونه مشاغلی را که با روحیات ما سازگارترند و ممکن است به آنها علاقه داشته باشیم، پیدا کنیم.

لازمه رسیدن به علاقه خود، آشنایی کافی با شغل‌ها و کسب‌وکارها است. در زیر چند پیشنهاد را مطرح کرده‌ام که به شناخت علاقه و آشنایی با شغل‌های مختلف کمک فراوانی می‌کند.

🔰 جست‌وجوی در اینترنت و بررسی مشاغل

🔰 بررسی آگهی استخدام شرکت‌ها

🔰 بازدید از محیط اصلی آن مشاغل

🔰 گذراندن مدتی به عنوان کارآموز شغل‌های مد‌نظر

🔰 گفت‌و گو با بزرگان آن حوزه و مشورت گرفتن از آنها

🔰 خواندن کتاب‌های آن حوزه

🔰 خواندن مصاحبه‌ها و مجلات تخصصی آن حوزه

به دلخواه خود می‌توانید به لیست زیر اضافه کنید و پیشنهادهای دیگری نیز برای آشنایی با مشاغل بدهید. (می‌توانید اگر دوست داشتید، موارد دیگری را که به نظرتان مفید است در زیر همین مقاله در دیدگاه‌ها بنویسید تا سایر دوستان هم از آن استفاده کنند.)

پیدا کردن شغل مورد علاقه

آواز دهل شنیدن از دور خوش است

زمانی که با بسیاری از افراد در رابطه با انتخاب شغل صحبت می‌کنم، برخی گلایه دارند که ما نیز قبل از انتخاب شغل یا حتی رشته‌ دانشگاهی بررسی‌های زیادی انجام دادیم؛ اما آنچه را که فکر می کردیم، نشد.

این دام که من آن را دام آواز دهل می‌نامم، در افرادی که به دنبال شغل یا حتی تاسیس کسب‌وکار هستند، بسیار شایع است.

دقت داشته‌ باشید که اگر هم اکنون لیستی از مشاغل پر درآمد و جذاب تهیه کنیم، تعداد آنها بسیار زیاد است که بسیاری از مردم نیز عاشق آنها هستند از جمله: بازیگری، خوانندگی، سخنرانی، مدیرعاملی، پزشکی، مهندسی، وکالت و …

آیا واقعاً ما از تمام ابعاد پیدا و پنهان این مشاغل مطلع هستیم؟

مسئله اصلی اینجاست که متأسفانه بسیاری از سختی‌های این کارها یا شکست‌های کسب‌وکارها به صورت علنی گفته، شنیده و دیده نمی‌شود و فقط خبرهای خوب و جذاب موفقیت آنها دیده می‌شود که باید در روند انتخاب شغل به این نکته توجه ویژه‌ای کرد.

تنها راه اطلاع از بُعد دیگر مشاغل، رفتن به درون آنها  و پیدا کردن دیدی عمیق به همه جوانب آن است.

آنگاه است که می‌توانیم قضاوت درستی درباره علاقه خود و میزان تحمل سختی‌های آن شغل داشته باشیم و در نتیجه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم.

برچسب ها

امید جهانداری

یک نویسنده و مربی رفتار # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام، در علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده اما پرمغز تولید کنم.

‫۳ نظرها

 1. سلام
  حمید فضلی هستم ساکن قم
  نکات عالی وپرمغزی گفتین
  درکنار اینها بنظرم ارزشمندی کار وکسب خیلی مهمه ،یعنی بشه درکنارش یاد بگیریم ویاد بدیم وبه مردم خدمت کنیم صرفا کسب درآمد نباشه،
  یاعلی

 2. سلام
  من راهی برای تعیین علاقه شغلی یافته ام. این راه طرح یک سوال ساده است. فرض کنید در سرزمینی زندگی می کنید که به همه افراد امکانات مالی مساوی برای زندگی میدهند. همه به یک اندازه و بطور مساوی بهر ه خواهند برد. چه پزشک و چه نجار و چه نانوا و … همه و همه از امانات مساوی برخوردار خواهند بود. در عوض هر فرد مجبور است در عوض دریافت این امکانات شغلی برای خود انتخاب کند و به آن مشغول باشد. حالا که چنین است ، شما ترجیح میدهد از صبح تا غروب وقت خود را در چه شغلی بگذرانید. نه حقوق بیشتری در کار است و نه پیشرفت مالی. فقط و فقط خواست شما برای گذران وقت خود در یک شغل. ترجیح شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن