امید جهانداری

 نویسنده و رفتارشناس

 • نویسنده کتاب صفر پول ساز
 • نویسنده کتاب پولینستاگرام
 • نویسنده کتاب پول نو
 • دارنده تندیس مدرس برتر کشور
 • نویسنده، مدرس و فعال در حوزه علوم رفتاری
 • استراتژیست محتوای آموزشی و مشاور مارکتینگ علوم انسانی
 • پژوهشگر و نویسنده در زمینه اخلاق و فلسفه زندگی
 • مشاور و طراح سیستم‌های مبتنی بر اقتصادِ رفتاری
 • طراحِ آموزشی و مربی مدرسان و مشاوران در حوزه محتوا
 • طراح و مربی ارشد مدیران در حوزه راهبری و ارتباطات حرفه‌ای‌
 • طراحی و اجرای کارگاه‌ها و محصولات آموزشی کاربردی
 • سخنران و مدرس بیش از ۱۰۰ کارگاه، سمینار و رویدادهای مطرح کشور
 • موسس گروه ارزش‌آفرینی ایرانیان
 • مدیر گروه بازاریابی و توسعهٔ علوم انسانی اکسون
 • سابقه فعالیت و همکاری‌های بزرگ اقتصادی 
داستان زندگی من

سلام، امید جهانداری هستم.

برای رسیدن به جایگاهی که الان دارم و پیداکردن مسیر اصلی مورد علاقه‌ام و قرار گرفتن در آن، از کودکی به فعالیت در حوزه‌های مختلف پرداخته‌ام.

از فعالیت حرفه ای و غیرحرفه‌ای در حوزه‌های مختلف ورزشی که بگذریم، از دوران دبستان به‌ فراگیری خوشنویسی، طراحی و نقاشی به‌مدت ۶ سال پرداختم، سپس در دوران نوجوانی علاقه بسیار شدیدی به کامپیوتر و فناوری اطلاعات پیدا کردم.

وارد این حوزه شدم و در همین دوران فعالیت تجاری‌ام را نیز در همین حوزه آغاز کردم. پس‌ از دوران دبیرستان به دلیل علاقه هم‌زمان به اینترنت، تجارت و بازار تحصیلات خود را در‌ زمینه تجارت‌الکترونیک و سیستم های تحت‌وب ادامه‌ دادم و در پروژه‌های بسیاری در‌ این‌زمینه همکاری کردم.

به دلیل تجربه‌ها و آموخته‌هایی که در حوزه‌ خوشنویسی و طراحی داشتم و کمبودی که در بعد هنری و تبلیغاتی پروژه‌ها احساس می شد، به فراگیری علم گرافیک و سپس تبلیغات پرداختم، تبلیغات آغازگر راهی جدید برای‌ من بود، انگار که دنیایی جدید را به من نشان داد که تا قبل از آن از وجود آن بی‌خبر بودم، بعد از آن با راه‌اندازی شرکتی به طور هم‌زمان در حوزه فناوری اطلاعات و تبلیغات مشغول به فعالیت شدم.

در ادامه همین فعالیت‌ها بود که وزن علاقه من در پروژه‌ها به سمت مدیریت و فعالیت در بخش‌های برنامه‌ریزی، بازاریابی و تجاری نسبت به همکاری در بخش فنی روزبه‌روز سنگین‌تر می‌شد و همین علاقه و تجربه‌های موفق‌تر در حوزه مدیریت، آغازگر یادگیری در حوزه مدیریت کسب‌و‌کار شد.

در حوزه کسب‌وکار، بازاریابی و تبلیغات در مجموعه‌های متنوعی در قالب موسس، شریک تجاری، مشاور و … فعالیت کردم و  شکست‌ها و موفقیت‌های بسیاری را تجربه کردم.

پس از طی این دوران و همچنین آغاز فعالیت در حوزه آموزش کسب‌وکار، به دلیل مطالعه و علاقه به روان‌شناسی، فلسفه و کارکردهای مهم آن در کسب‌وکار، شروع به تحصیل و یادگیری در حوزه علوم رفتاری و فلسفه کردم.

برآیند تمام این دوران بود که اکنون اینجا و در این مسیر هستم و درک دیگری، بدون دیگری امکان‌پذیر نیست و دراینجا بود یاد آن جمله مشهور سخنرانی استیو جابز در استنفورد افتادم «تنها با نگاه به گذشته می‌توان به ارتباط بین نقاط پی برد.» و تازه آن را با تمام وجود درک می‌کردم.

هم‌اکنون با تکیه بر تجربیات قبلی‌ام در حوزه کسب‌وکار و بازاریابی و ادراکم از تفاوت‌های اساسی علوم انسانی با سایر زمینه‌ها؛ به کسب‌وکارها و فعالان علوم‌ انسانی از جمله روان‌شناس‌ها، کوچ‌ها، جامعه‌شناسان و … کمک می‌کنم که نفوذ بیشتری در مخاطبان خود پیدا کنند و بتوانند از طریق توسعه دانش خود، به دیگران و جامعه کمک کنند و موجب رشد آن‌ها شوند.

همچنین در حوزه روان‌شناسی، اقتصاد رفتاری و مدیریت راهبرانه؛ به مطالعه و یادگیری، تولید محتوای علمی و آموزش افراد مشغول هستم.

تا کنون سه کتاب پول نو،   پولینستاگرام و صفر پول‌ساز از من منتشر شده است. همچنین چند کتاب دیگر در نوبت انتشار هستند. (به دلیل موضوع متفاوت‌شان، در این زمینه کمی دچار کمال‌طلبی و وسواس هستم.)

نقطه مشترک همه نوشته‌های من از جمله کتاب‌‌ها و همچنین نوشته‌های منتشر شده در فضای دیجیتال، نگاه از دیدگاه رفتارِ انسان به پدیده‌ها است.

در وبلاگم نیز با عنوان حرف‌نوشته‌ها به آدرس (omidjahandari.com) درباره موضوعات روزمره، زندگی، اجتماع، تجربه‌ها و هرآنچه که به عقاید شخصی آلوده است و در هیچ‌جای دیگر نمی‌توان بی‌پرده گفت، می‌نویسم.

پس از چندین‌سال مطالعه، یادگیری، فعالیت و تجربه دریافته‌ام -البته تاکنون- که آن‌چه باعث رشد فردی و اقتصادی پایدار در یک فرد، کسب‌وکار یا حتی یک جامعه می‌شود؛ پیش از یادگیری تکنیک‌های تخصصی، داشتن مدل ذهنی و شخصیت مناسب است.

به‌نظرم شرط اول رُشد، حرفه‌ای بودن در مهارت‌های اصولی و عمیق رفتاری و ارتباطی است. این‌که در نهایت بدانیم  همه ما انسانیم و به اصول انسانی و اخلاقی پایبند باشیم.

این داستان ادامه دارد …

دکمه بازگشت به بالا