امید جهانداری

 نویسنده و رفتارشناس

 • نویسندهٔ کتاب‌های پرفروش ایران 
 • دارندهٔ تندیس مدرس برتر کشور
 • نویسنده، مدرس و فعال در حوزهٔ علوم رفتاری
 • استراتژیست محتوای آموزشی و مشاور مارکتینگ علوم انسانی
 • مشاور و طراح سیستم‌های مبتنی بر اقتصادِ رفتاری
 • طراحِ آموزشی و مربی مدرسان و مشاوران در حوزه محتوا
 • طراح و مربی ارشد مدیران در حوزه راهبری و ارتباطات حرفه‌ای‌
 • طراحی و اجرای کارگاه‌ها و محصولات آموزشی کاربردی
 • سخنران و مدرس بیش از ۱۰۰ کارگاه، سمینار و رویدادهای مطرح کشور
 • موسس گروه ارزش‌آفرینی ایرانیان
 • مدیر گروه بازاریابی و توسعهٔ علوم انسانی اکسون
 • سابقه فعالیت و همکاری‌های علمی و تجاری 
داستانِ زندگی من

سلام، امید جهانداری هستم.

اپیزود اول

برای رسیدن به جایی که اکنون ایستاده‌ام و پیداکردن مسیر اصلی مورد علاقه‌ام و قرار گرفتن در آن، از کودکی به فعالیت در حوزه‌های مختلف پرداخته‌ام. (کاری که هنوز هم انجام می‌دهم.)

از فعالیت حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای در حوزه‌های مختلف ورزشی که بگذریم، از دوران دبستان به‌ فراگیری خوشنویسی، طراحی و نقاشی به‌مدت ۶ سال پرداختم، سپس در دوران نوجوانی علاقه بسیار شدیدی به کامپیوتر و فناوری اطلاعات پیدا کردم.

وارد این حوزه شدم و در همین دوران فعالیت تجاری‌ام را نیز در همین حوزه آغاز کردم. پس‌ از دوران دبیرستان به دلیل علاقهٔ هم‌زمان به اینترنت و کسب‌وکار،  تحصیلات خود را در‌ زمینه تجارت‌الکترونیک و سیستم‌های تحت‌وب ادامه‌ دادم و در پروژه‌های بسیاری در‌ این‌زمینه همکاری کردم.

به دلیل تجربه‌ها و آموخته‌هایی که در حوزه‌ خوشنویسی و طراحی داشتم و کمبودی که در بُعد هنری و تبلیغاتی پروژه‌ها احساس می‌کردم، به فراگیری دانش گرافیک و طراحی دیجیتال و سپس تبلیغات پرداختم.

 تبلیغات آغازگر راهی جدید برای‌ من بود، انگار که دنیایی جدید را به من نشان داد که تا قبل از آن از وجودش بی‌خبر بودم. چندی بعد با راه‌اندازی مجموعه‌ای به‌طور هم‌زمان در حوزهٔ تکنولوژی و تبلیغات مشغول به فعالیت شدم.

اپیزود دوم

در ادامهٔ همین فعالیت‌ها بود که وزنِ علاقهٔ من در پروژه‌ها به سمتِ مدیریت و فعالیت در بخش‌های برنامه‌ریزی، بازاریابی و تجاری نسبت به همکاری در بخش فنی روزبه‌روز سنگین‌تر می‌شد. همین علاقه و تجربه‌های موفق‌تر در حوزه مدیریت، آغازگر مسیر یادگیری در حوزهٔ مدیریت کسب‌و‌کار شد.

در حوزه کسب‌وکار، بازاریابی و تبلیغات در مجموعه‌های متنوعی در قالب موسس، شریک تجاری، مشاور و … فعالیت کردم و  شکست‌ها و موفقیت‌های بسیاری را تجربه کردم.  همچنین با راه‌اندازی مجموعه‌ای شروع به آموزش‌های حرفه‌ای و پرورش افراد در زمینهٔ تبلیغات و بازاریابی کردم.

اپیزود سوم

پس از طی آنچه در اپیزودهای قبل شرح دادم؛ به دلیل مطالعه و علاقه به روان‌شناسی، فلسفه و کارکردهای مهم آن در مدیریت و بازاریابی، شروع به تحصیل تخصصی و یادگیری در حوزه‌های علوم رفتاری و فلسفه کردم.

برآیند تمام این دوران بود که اکنون اینجا و در این مسیر هستم و درک هر اپیزود، بدون دیگری امکان‌پذیر نیست. اینجا بود که یاد آن جمله مشهورِ –سخنرانی استیو جابز در استنفورد–  افتادم.

 «تنها با نگاه به گذشته می‌توان به ارتباط بین نقاط پی برد.» و تازه آن را با تمام وجود درک می‌کردم.

اپیزود چهارم

هم‌اکنون با تکیه بر تجربیات قبلی‌ام در حوزه کسب‌وکار و بازاریابی و ادراکم از تفاوت‌های اساسی علوم انسانی با سایر زمینه‌ها؛ به کسب‌وکارها و فعالان علوم‌ انسانی -از جمله روان‌شناس‌ها، کوچ‌ها، جامعه‌شناسان و …- کمک می‌کنم که نفوذ بیشتری در مخاطبان خود پیدا کنند و بتوانند از طریق توسعه دانش خود، به دیگران و جامعه کمک کنند و موجب رشد خود و آن‌ها شوند.

همچنین در حوزهٔ روان‌شناسی اجتماعی، فلسفهٔ تبلیغات و استراتژی آموزش؛ به مطالعه و یادگیری، تولید محتوای علمی و آموزشِ افراد مشغول هستم.

آخرین کتابِ منتشرشدهٔ من، صفر پول‌ساز است. همچنین چند کتاب دیگر در نوبت انتشار هستند. (به دلیل موضوع متفاوت‌شان، در این زمینه کمی دچار کمال‌طلبی و وسواس هستم.)

نقطه مشترک همه نوشته‌های من از جمله کتاب‌‌ها و تحلیل‌ها و همچنین نوشته‌های منتشر شده در فضای دیجیتال، نگاه از دیدگاه رفتارِ انسان به پدیده‌ها است.

در وبلاگم نیز با عنوان حرف‌نوشته‌ها به آدرس (omidjahandari.com) درباره موضوعات روزمره، زندگی، اجتماع، تجربه‌ها و هرآنچه که به عقاید شخصی آلوده است و در هیچ‌جای دیگر نمی‌توان بی‌پرده گفت، می‌نویسم.

 

اپیزودِ درحال‌ِ پخش

{آنچه این‌جا دربارهٔ خودم نوشته‌ام؛ با این‌که شاید مدت زیادی از آن‌ها نگذشته باشد؛ احساس می‌کنم، دیگر فاتحه‌شان خوانده شده است. اکنون که این متن را می‌نویسم، هم فعالیت‌هایم و هم‌ اندیشه‌هایم و هم‌ ارزش‌هایم، چیز دیگری شده است و با خُودِ گذشته‌ام هیچ نسبتی ندارند.

چندوقتی است که می‌خواهم محتوای این صفحه را تغییراتی اساسی بدهم و آن را مطابق واقعیتِ امروزم آپدیت کنم؛ اما راستش را بخواهید -شاید مانند خیلی از دوستانی که می‌شناسم- مانند گذشته حوصله و انرژی کافی را ندارم و هم این‌که کارهای مهم‌تری در جهت فعالیت‌های پژوهشی و رشدِ اجتماعی ایران وجود دارد که برایم نسبت به‌ همهٔ چیزهای دیگر اولویت دارد.  

پس به‌همین چندخط بسنده می‌کنم و نوشتن دربارهٔ خودم، باشد به‌وقتی دیگر.}

اُمید جهانداری – بیست‌و‌ششم آبان هزار و چهارصد و یک

این داستان ادامه دارد …

دکمه بازگشت به بالا