رشد کسب‌وکار

۳ روش تضمینی برای جذب فالوور اینستاگرام

جذب فالوور اینستاگرام دغدغه مهم افراد و کسب‌وکارهای امروز است.

این روزها اکثر افراد از مرحله حضور در شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرام عبور کرده‌اند و کسی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام موفق‌تر است که بتواند سهم بیشتری از مخاطبان مرتبط با خود را نسبت به رقبا به‌دست آورد.

همان‌طور که شما بهتر از من می‌دانید، برای افزایش فالوور اینستاگرام راه‌های اخلاقی و غیراخلاقی زیادی وجود دارد؛ اما تنها افزایش فالوور نمی‌تواند امری موثر باشد. پس باید تأکید ما بر روی جذب مخاطب باشد که شیوه‌ای کاملاً اخلاقی و البته اثربخش است.

در این مقاله ۳ روش تضمینی را برای جذب مخاطب مرتبط و ماندگار در اینستاگرام معرفی خواهیم کرد و نکاتی را برای استفاده بهتر از آن‌ها خواهیم گفت.

برای جذب فالوور اینستاگرام سه روش کلی وجود دارد:

✔ جذب ارگانیک

تبلیغات

فالو موقت

جذب ارگانیک

بهترین روش برای افزایش و جذب فالوور اینستاگرام جذب ارگانیک است. این شیوه به‌صورت مستقیم نیز هیچ‌هزینه‌ای مانند تبلیغات برای شما ندارد.

اگر که وب‌سایت دارید و یا با مباحث سئو آشنا هستید، باید بگوییم که این شیوه نیز تقریباً بر اساس همان استراتژی کار می‌کند؛ یعنی ما کاری کنیم که به‌صورت طبیعی برای افراد بیشتری و درجاهای بیشتری دیده شویم.

معمولاً در بحث سئو تلاش می‌شود که در گوگل بیشتر دیده شویم؛ اما در اینستاگرام هدف ما حضور و دیده شدن در اکسپلور است.

برای موفقیت در جذب فالوور اینستاگرام به‌صورت ارگانیک، مهم‌ترین چیز تولید محتوای اصیل و اثربخش است. محتوایی که بتواند مخاطب را درگیر خود کند و مخاطب را قانع کند که در زیر آن کامنت بنویسد یا آن را با سایر دوستانش به اشتراک بگذارد. جذب ارگانیک سخت‌ترین و البته اثربخش‌ترین روش جذب فالوور اینستاگرام است.

جذب ارگانیگ فالوور اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام

این روش برای جذب فالوور اینستاگرام به اثربخشی جذب ارگانیک نیست؛ اما اگر به‌صورت درست و حرفه‌ای اجرا شود، می‌تواند نتایج بسیار خوب و اثربخشی را به همراه داشته باشد.

البته اگر این روش را به‌درستی استفاده نکنیم فرقی با فردی که هرروز پیامک‌های به‌دردنخور تبلیغاتی ارسال می‌کند نداریم.

تبدیل به یک اسپمر بزرگ می‌شویم. هم هزینه خود را هدر داده‌ایم، هم هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم و در آخر برای برند خود نیز چیزی جز دشنام و بدنامی فراهم نکرده‌ایم.

برای اجاره تبلیغات مؤثر در اینستاگرام به مرتبط بودن محتوا و زمینه فعالیت شما با صفحه‌ای که در آن قصد تبلیغ را دارید، توجه کنید. در بحث تبلیغات در دنیای امروز کمیت و تعداد به‌تنهایی هیچ اهمیتی ندارند. چیزی که مهم است نسبت یکپارچگی مخاطب است.

فرض کنید شما درزمینهٔ فروش کتاب مشغول به فعالیت هستید؛ حال در صفحات مختلف اینستاگرام جست‌وجو می‌کنید و یک صفحه ۷۰ هزارنفری را که در آن جدیدترین داب‌اسمش‌ها قرار می‌گیرد، پیدا می‌کنید و در آن تبلیغ می‌کنید. در اینجا تعداد مهم نیست؛ ممکن است در حالت دیگر صفحه‌ای را پیدا کنید که ۸ هزار فالوور داشته باشد؛ اما موضوع و مخاطبان آن درزمینهٔ کتاب‌خوانی باشند.

در اینجا مطمئناً می‌توانید مخاطب یکپارچه‌تری را جذب کنید. دقت داشته باشید که در دام تعداد گرفتار نشوید. چیزی که مهم است درصد تبدیل است. گاهی ما با افزایش مخاطبانی که هیچ ارتباطی با ما و خدمات‌مان ندارند، تنها درصد تبدیل را کاهش می‌دهیم.

استراتژی جذب فالوور اینستاگرام

فالو موقت و ربات

روش سوم برای جذب فالوور اینستاگرام، روش فالو موقت است. این روش پرطرفدارترین، پراستفاده‌ترین و آسان‌ترین روش جذب مخاطب است. این روش برخلاف روش اول و حتی دوم، هیچ سختی ندارد.

افراد در این روش با استفاده از یک ربات هوشمند یا خودشان به سراغ هشتگ‌های مرتبط و صفحات رقیبان خود می‌روند، سپس افراد موردنظر خود را فالو می‌کنند. حال منتظر می‌مانند تا این افراد نیز آن‌ها را فالو کنند. وقتی‌که اصطلاحاً فالو‌بک انجام شد، پس از گذشت مدتی –معمولاً ۴۸ ساعت- آن‌ها را آنفالو می‌کنند.

فالو موقت؛ آری یا نه؟

درباره این‌که از این روش در جذب فالوور اینستاگرام استفاده کنیم یا نه، بین اکثر فعالان این حوزه اختلاف شدیدی وجود دارد. ما نیز درگذشته و دربرخی از موارد از این روش‌ استفاده کرده‌ایم؛ اما هم‌اکنون با انجام روش فالو موقت مخالف هستیم.

برای این مخالفت دو دلیل داریم:

۱- ازنظر اصول اخلاقی و اتیکت، این عمل را شاید بی‌احترامی به آن فرد است، همچنین این کار نمی‌تواند حس خوبی را به افراد بدهد.

۲- مورد دیگری که در آنالیزهای زیادی مشاهده کردیم، پایین آمدن نرخ تبدیل نسبت به شرایط قبل از جذب فالوور با ربات بود. این عمل در بهترین حالت در افزایش فروش شما هیچ تأثیری نمی‌گذارد. تنها اتفاقی که رخ می‌دهد بالا رفتن تعداد لایک‌ها است که البته تعداد لایک‌ها نیز بیان‌گر هیچ موفقیت خاصی نیست و معمولاً امری از روی عادت است.

همچنین مشاهده کردیم که گاهی این افزایش مخاطب، باعث کمبود توجه ما نسبت به مخاطبان ارگانیک می‌شود؛ درنتیجه پاسخگویی ضعیف‌تر، خدمات ضعیف‌تر و در کل نمودار رشد و درآمد ما ضعیف‌تر خواهد شد.

و در نهایت نیز با پیشرفت الگوریتم‌های جدید اینستاگرام نه‌تنها این روش کارکرد مناسبی در رضایت مخاطبان ندارد، بلکه از نظر فنی نیز خطرناک است و ممکن است دچار محدودیت‌های شدیدی از طرف اینستاگرام شویم

پروفایل صحیح کسب‌وکارها

این روزها همه کسب‌وکارهای موفق از اینستاگرام در کسب‌وکارهای خود استفاده می‌کنند. صفحه پروفایل اینستاگرام یکی از مهم‌ترین و پربازدید‌ترین مکان‌هایی است که افراد به آن سر می‌زنند.

در این بخش نکاتی مطرح می‌شود که به شما کمک می‌کند با رعایت آن‌ها در پروفایل اینستاگرام خود، به عنوان یک کسب‌وکار مورد اعتماد برای مخاطبان خود معرفی شوید. در نتیجه بتوانید در جذب فالوور اینستاگرام موفق‌تر باشید و در نهایت درآمد بیشتری را از اینستاگرام کسب کنید.

تصویر پروفایل اینستاگرام

تصویر پروفایل اینستاگرام یکی از کلیدی‌ترین عناصر صفحه شما است که نشانگر هویت شما است. هویت واقعی یکی از عناصر کلیدی در جذب فالوور اینستاگرام است. اگر دارای یک برند هستید، لوگوی آن را در پروفایل اینستاگرام خود قرار دهید. اگر دارای یک فروشگاه فیزیکی هستید، یک عکس حرفه‌ای از سر در مغازه خود تهیه کنید و آن را در پروفایل اینستاگرام خود قرار دهید. اگر صفحه شما شخصی است، حتماً یک عکس واضح و بزرگ از چهره خودتان قرار دهید.

این کار اعتماد مخاطب را به‌شدت افزایش می‌دهد. از تصاویر بی‌هویت مانند منظره، گل، خودرو، عکس‌نوشته، متن و … استفاده نکنید. این کار به‌شدت در عدم‌اعتماد مخاطبان تأثیر دارد.

نام صفحه و پروفایل اینستاگرام

نام کاربری پروفایل اینستاگرام را نام رسمی برند یا فروشگاه خود قرار دهید که به انگلیسی است؛ اما نام صفحه خود را به زبان فارسی درج کنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب درهرصورتی که شما را جست‌وجو می‌کند بتواند به‌آسانی شما را پیدا کند.

از اسامی بی‌هویت مانند اسامی که در انتهای آن‌ها اعداد خاصی وجود دارد، استفاده نکنید. به‌هیچ‌عنوان از علائم مانند خط تیره (_) در نام پروفایل خود استفاده نکنید. در کل نام‌گذاری به شکلی باشد که علاوه بر داشتن هویت، تایپ و پیدا کردن آن هم برای مخاطب آسان باشد.

اگر نام برند شما به شکل‌های مختلفی نوشته می‌شود، سعی کنید برای همه آن‌ها صفحاتی را ایجاد کنید؛ اما یکی را به‌عنوان صفحه اصلی قرار دهید و در پروفایل سایر صفحات آدرس صفحه اصلی را درج کنید.

این کار فایده‌های بسیاری دارد ازجمله این‌که اگر مخاطبان به شکل دیگری نیز نام شما را جست‌وجو کنند، باز به مسیر دسترسی شما خواهند رسید. همچنین از سوءاستفاده رقیبان جلوگیری خواهید کرد.

پروفایل صحیح اینستاگرام

متن بیوگرافی اینستاگرام

بیوگرافی شما یکی از کلیدی‌ترین عوامل فروش و ایجاد اعتماد است. به‌هیچ‌عنوان از حروف انگلیسی -مانند فینگلیش finglish – در متن بیوگرافی اینستاگرام استفاده نکنید.

برای جذب فالوور، خصوصا کسانی که با شما آشنایی قبلی ندارند، ابتدا باید به مخاطبان خود دلیلی جذابی برای دنبال کردن‌تان ارائه دهید. در بیو خود حتماً به این موضوع اشاره کنید که دقیقاً در چه حوزه‌ای فعال هستید و چه محصولات و خدماتی ارائه می‌دهید. سپس حتماً در بیوگرافی خود درج کنید که افراد با دنبال کردن صفحه شما چه چیزی به دست می‌آورند و چه منفعتی برایشان وجود دارد.

اگر فروشگاه فیزیکی دارید حتماً آدرس و تلفن معتبر را در پروفایل اینستاگرام درج کنید و اگر فروشگاه شما آنلاین است حتماً لینک سایت خود را درج کنید.

استفاده متنوع از فرمت‌های محتوا

جذب فالوور اینستاگرام تنها همه‌چیز نیست و نباید تمام تمرکز خود را صرفاً روی جذب قرار داد. شاه‌کلید موفقیت در بازاریابی امروز و رشد کسب‌وکارها، استفاده درست از محتوا است. همچنین شبکه‌های اجتماعی فرصتی عالی برای ما فراهم کرده‌اند که بتوانیم با کم‌ترین هزینه ممکن محتوای خود را به‌دست مخاطبان خود برسانیم و از طریق آن محتوا به اهداف مورد نظر کسب‌وکارمان برسیم و رضایت را نیز درمخاطبان ایجاد کنیم.

برای جذب موفق و پایدار فالوور در اینستاگرام باید به درستی از فرمت‌های محتوایی استفاده کرد. در این بخش چهار فرمت برای تولید و ارائه محتوا در شبکه اجتماعی اینستاگرام معرفی می‌کنیم و نکاتی را برای موفقیت و بهبود محتوای هرکدام از این فرمت‌ها خواهیم گفت.

در اینستاگرام به شکل‌های زیر می‌توان محتوا را ارائه داد:

🎴 عکس

🎬 ویدیو

🔊 صوت

📜 متن 

🎴 عکس

تصاویر و عکس‌ها کلیدی‌ترین عنصر اینستاگرام هستند، پس باید به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرد.

به‌طور رایج ما از دو نوع تصویر در اینستاگرام استفاده می‌کنیم:

۱- تصاویر مفهومی مانند عکس محصولات و خدمات

۲- تصاویر تولیدی مانند عکس‌نوشته‌ها و آثار گرافیکی

سعی کنید از هر دو مورد به شکل متعادلی استفاده کنید. اگر در ارائه محتوای خود در اینستاگرام از عکس‌نوشته استفاده می‌کنید، از یک قالب یکسان به‌هیچ‌وجه استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود که مخاطب بعد از مدتی توجه خود را نسبت به آن تصویر از دست بدهد و درنتیجه محتوای شما خوانده نمی‌شود.

تلاش کنید با عکس‌های متنوع صفحه خود را از یکدست بودن بیرون آورید. این نکته را حتی در رنگ‌بندی تصاویر نیز رعایت کنید. سعی کنید که محتواهای خود را با فرمت یا ظاهر یکسان را در کنار یکدیگر قرار ندهید.

🎬 ویدیو

یکی دیگر از فرمت‌های قابل‌استفاده برای تولید محتوا در اینستاگرام که طرفداران زیادی هم دارد، ویدیو است. تا حد امکان از به اشتراک گذاشتن ویدیوهای دیگران بپرهیزید. تلاش کنید محتوای اختصاصی برای صفحه اینستاگرام خود تولید کنید.

همچنین از تصاویر بسیار باکیفیت استفاده کنید تا حس خوبی به مخاطب بدهد. همچنین اینستاگرام دارای سیستم پردازش تصویر قدرتمندی است و به تصاویر باکیفیت امتیاز بیشتری می‌دهد، درنتیجه بازدید بیشتری را برایتان فراهم می‌کند.

🔊 صوت

سعی کنید برخی از پست‌های اینستاگرام خود را به‌صورت صوتی ارائه دهید. تولید محتوای صوتی بسیار آسان‌تر از ویدیو است و تجربه نشان داده که مخاطبان نیز محتوای صوتی را دوست دارند.

البته اینستاگرام اجازه استفاده مستقیم از صوت را به ما نمی‌دهد؛ اما می‌توانیم این نقطه‌ضعف را تبدیل به یک نقطه قوت کنیم.

برای قرار دادن صوت در اینستاگرام، ابتدا باید صوت را جداگانه ضبط کرد و سپس آن را از طریق نرم‌افزارهای متعددی که برای این کار وجود دارد بر روی یک تصویر قرار دهیم و از آن‌ خروجی ویدیویی بگیریم.

در اینجا می‌توانیم به‌خوبی از تصویری که زیر صوت قرار می‌گیرد به نفع خود استفاده کنیم و پیام موردنظر خود یا هرچه را که مدنظر داریم به‌عنوان تصویر زمینه صوت قرار دهیم.

📜 متن

متن را می‌توانید به‌آسانی در پایین تمامی فرمت‌های موردنظر در اینستاگرام قرار دهید. سعی کنید حتی اگر از سایر فرمت‌ها مانند عکس و ویدیو استفاده می‌کنید، حتماً در کپشن آن متنی هرچند کوتاه نیز قرار دهید.

رفتار مخاطبان در اینستاگرام به‌این‌صورت است که قبل از این‌که بخواهند به‌صورت کامل به پست شما توجه کنند، ابتدا با یک نگاه کلی به کپشن آن، قضاوت می‌کنند که پست شما برایشان مفید است یا خیر؛ سپس به سراغ محتوای اصلی می‌روند.

دقت کنید که در کپشن‌های اینستاگرام خود متن‌هایی بنویسید که مخاطب را ترغیب به دیدن آن پست کند و از تکرار محتوای خودِ پست در کپشن خودداری کنید.

کپشن صحیح در اینستاگرام

متن به‌صورت مستقل

گاهی پیش می‌آید که می‌خواهیم پیام اصلی -مثلاً یک پیام بلند- را به شکل متن به مخاطبان اینستاگرام خود ارائه دهیم، در این صورت می‌توان قاعده فوق را برعکس کرد و از تصویر به‌عنوان عامل ترغیب خواندن متن استفاده کرد.

سعی کنید از متن‌های بلند در اینستاگرام استفاده نکنید. مخاطب زمانی که در حال استفاده از اینستاگرام است، در حالت توجه کامل نیست و رفتارش به شکلی است که علاقه‌ای به خواندن متن‌های بلند ندارد. او نمی‌خواهد زمان زیادی را صرف یک پست کند و می‌خواهد سریع‌تر به اسکرول خود ادامه دهد.

متن‌های طولانی خود را باید در وب‌سایت یا وبلاگ خود قرار دهید چراکه رفتار مخاطب در آن محیط کاملاً متفاوت است.سعی کنید به‌صورت متعادلی از همه این فرمت‌ها جهت ارائه محتوای خود استفاده کنید. تنها به یک فرمت بسنده نکنید. مخاطب امروز تنوع‌طلب شده است و دوست‌دارد محتوای متنوع‌تری را دریافت کند.

مدیریت پاسخگویی به کامنت‌ها

کامنت یا نظرات یکی از بخش‌هایی است که ارزش بسیار زیادی برای صاحبان وب‌سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام دارد. کامنت‌ها اگر به‌شکل قدرت‌مند و خلاقانه مدیریت شوند، نتایج بسیار فوق العاده‌ای در مسیر رشدِ نرخِ جذب فالوور اینستاگرام دارند. همچنین کسب‌وکارها روز‌به‌روز تلاش می‌کنند در سایت و صفحه خود افراد بیشتری را به کامنت‌گذاری ترغیب کنند.

اما کامنت‌‌ها همان‌قدر که قدرت بسیار زیادی در جلب اعتماد مخاطب دارند، اگر از نوع منفی و تخریبی باشند، می‌توانند برای ما آثار بسیار مخربی را بر روی اعتماد مخاطبان برجا بگذارند.

در این بخش به نحوه مدیریت صحیح کامنت‌ها می‌پردازیم تا در نتیجه بتوانیم تعامل بهتری با مخاطبان خود داشته باشیم و همچنین به افزایش قدرت برند خود نیز کمک کنیم.

موهبت‌های کامنت

برخی کامنت‌ها را فقط محلی برای نظر دادن دیگران تصور می‌کنند و در همین حد از کامنت‌ها استفاده می‌کنند؛ اما کامنت‌ می‌تواند موهبت‌های بسیاری به همراه خود داشته باشد؛ در زیر چند نمونه از رایج‌ترین‌ها را می‌نویسم:

🔰 مشاوره به مشتریان

🔰 پاسخگویی به سؤالات

🔰 پاسخگویی به اعتراضات

🔰 آگاهی از دید‌گاه‌ افراد درباره خودتان

🔰 توضیحات تکمیلی و رفع ابهام

🔰 شناسایی مخاطبان و تحلیل رفتار آن‌ها

همیشه تلاش کنید به‌صورت مداوم کامنت‌های صفحه‌تان را بخوانید و حتماً در فرصت مناسب به آن‌ها پاسخ دهید.

اگر سایت و اینستاگرام توسط فرد دیگری مدیریت می‌شود، حتما روالی را طراحی کنید تا حتما کامنت‌ها توسط آن فرد بررسی گردند و پاسخ داده شوند. همچنین موارد کلیدی (مانند مواردی که درادامه مطرح خواهد شد) را با مشورت شما پاسخ دهند.

توجه داشته باشید که نباید برای پاسخگویی عجله کنید و تلاش کنید بهترین پاسخ را ارائه دهید. البته تمام سعی خود را انجام دهید که زمان پاسخگویی بیشتر از ۲۴ ساعت نشود.

استثناء

در برخی موارد ممکن است کامنت‌هایی را دریافت کنید که حاوی مطالبی اعتراضی باشند، در این موارد سرعت پاسخگویی خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید.

زیرا ممکن است عدم پاسخگویی به‌موقع شما، موجب تأثیرپذیری سایر مخاطبان از آن کامنت اعتراضی شود و باعث تغییر دیدگاه آن‌ها شود.

پاسخگویی به کامنت‌های اعتراضی و اسپم

معمولاً تعدادی از کامنت‌های شما دارای محتوای اعتراضی یا توهین‌آمیز است. سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که نحوه مدیریت این کامنت‌ها به چه شکل است.

اگر کامنت‌ها دارای محتوای رکیک، غیراخلاقی و توهین‌آمیز بودند، با سرعت هرچه بیشتر آن‌ها را حذف کنید.

نوع دیگری از کامنت‌ها هستند که غیراخلاقی نیستند؛ اما با پوشش انتقاد و به‌قصد آسیب زدن نوشته می‌شوند. این کامنت‌ها را به‌هیچ‌عنوان حذف نکنید؛ اما همان‌طور که در بالا اشاره کردیم باید هرچه سریع‌تر به آن‌ها پاسخ داد.

نحوه پاسخگویی به کامنت‌های اینستاگرام

کلید طلایی کامنت‌های اعتراضی

اکثر ما حس خوبی به کامنت‌های اعتراضی نداریم و معمولا تمایل داریم براساس احساسات و هیجانات‌مان به این افراد پاسخ دهیم. اما اگر کمی هوشمند باشیم، می‌توانیم این نوع کامنت‌ها را خصوصا در فضای اینستاگرام به موهبتی بزرگ برای خود و جلب اعتماد مخاطبان تبدیل کنیم.

برای به‌دست آوردن این موهبت، تلاش کنید پاسخ‌هایی را که در جواب این کامنت‌ها می‌نویسید، مستقیماً برای نویسنده آن کامنت نباشد. در عوض پاسخ را به شکلی بنویسید که جایگاه شما در نزد سایر مخاطبان که این کامنت‌ها را می‌خوانند تصحیح شود و حتی بالاتر برود.

 در اینجا اصلاً آن فردی که کامنت توهین‌آمیز یا مخرب را نوشته است، مهم نیست؛ مهم خنثی‌سازی اثر اقدام اوست.

در پایان توجه داشته باشید، بسیاری از افراد در تعاملاتی که در کامنت با شما دارند، ایده‌هایی بسیار عالی به شما ارائه می‌کنند یا حتی ممکن است به شما انتقاد کنند.

در هر دو صورت این فرصتی طلایی برای شما است که درباره مخاطبان خود بیشتر بدانید.

هرچه از مخاطبان خود بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید به آن‌ها خدمت کنید و هرچه بهتر بتوانید خدمت کنید، بهتر می‌توانید کسب‌درآمد کنید.

از پیام برند غافل نشوید!

فالوورها هرکدام یک انسان هستند، انسان‌هایی که مخاطب برند ما هستند. هر برند در دل خود پیامی دارد که می‌خواهد به مخاطبان خود ارسال کند. ما به این پیام، پیام برند می‌گوییم؛ برای انتقال این پیام راه‌های بسیاری وجود دارد؛ اما برخی از آن‌ها نه تنها مفید نیستند، بلکه باعث آزار مخاطب نیز می‌شودند.

اینستاگرام یکی از بسترهایی است که ما در آن بیشترین پیام را به مخاطبان و فالوورهای خود منتقل می‌کنیم و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم. در این بخش به این موضوع می‌پردازیم یک پیام برند خوب باید چگونه باشد که نه تنها آسیب‌رسان نباشد، بلکه ما را نسبت به رقبا، دست نیافتنی‌ کند.

یک پیام برند خوب 

همیشه به‌یاد داشته باشیم که پیام برند را به‌زور ارسال نکنیم و آن را در قالب داستان‌هایی اصیل و جذاب ارسال کنیم. در اینجا نیز باید بر اصل صداقت تأکید ویژه‌ای داشته باشیم.

هوشمندانه است که کارهای بهتری را برای تعداد کمتری انجام دهیم تا این‌که کارهای معمولی را برای افراد بیشتری انجام دهیم. در این دام نیفتیم که صرفاً برای جذب و همراهی تعداد بیشتر مخاطب، کارهای معمولی انجام دهیم. فراموش نکنیم که ما برای سبقت گرفتن از رقیبان باید کارهای جدید و خاص انجام دهیم و محتواهای کاربردی‌تری منتشر کنیم. اگر قرار باشد که کارهای معمولی دیگران را انجام دهیم، اصلاً برای چه آمده‌ایم.

کسانی وجود دارند که کارهای معمولی انجام می‌دهند و قبل از ما بوده‌اند. چرا ما باید وجود داشته باشیم؟ داستان این‌که چرا ما باید وجود داشته باشیم و برای چه آمده‌ایم، همان پیامی است که در دل برند جای گرفته است و باید آن را به‌خوبی برای مخاطبان خود ارسال کنیم.

محتوای اثربخش برای افزایش فالوور اینستاگرام

عدم صداقت در پیام برند

پیامی که برند شما منتقل می‌کند باید واقعیت داشته باشد، در اینجا دوباره اصل صداقت را یادآوری می‌کنم. بسیاری از کسب‌وکارها یک پیام را منتقل می‌کنند؛ اما به‌عنوان یک شعار، نه این‌که آن را واقعاً در عمل نشان دهند.

 این نه‌تنها به ما هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه به‌طورقطع آغاز یک مشکل بزرگ و حتی در بسیاری از موارد جبران‌ناپذیر نیز هست.

اگر شما به‌صورت مداوم چیزی را بگویید؛ اما آن را اجرا نکنید، مردم به‌خوبی و بهتر از حتی خود شما، این عدم صداقت را متوجه می‌شوند و این باعث می‌شود که اعتقاد مردم نسبت به شما از بین برود. یادتان باشد که اگر مردم به شما اعتماد نداشته باشند، دیگر با شما تعامل نخواهند داشت.

نکته پایانی

در پایان نیز مجدداً تأکید می‌کنیم که اصولی‌ترین، حرفه‌ای‌ترین، اخلاقی‌ترین، پایدارترین و موثرترین روش برای جذب فالوور اینستاگرام و از آن مهم‌تر ماندگاری مخاطبان، رعایت نکات حرفه‌ای و نگاه به عنوان یک انسان و دوست -نه صرفا یک عدد فالوور- به مخاطب است و همچنین جذب ارگانیک با استفاده از تولید محتوای حرفه‌ای و اصیل است.

این مقاله براساس کتاب پرفروش پولینستاگرام نوشته شده است.

در این کتاب به‌صورت کاملاً کاربردی و همراه با مثال‌های عملی، راه‌کارهای حرفه‌ای مدیریت محتوا و کسب درآمد از اینستاگرام براساس تحلیل رفتار مخاطب ایرانی آموزش داده شده است.

امید جهانداری

یک نویسنده و رفتارشناس 🔻 سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. 🔺 با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

‫۱۴ نظرها

 1. سلام. من یک معلم ریاضی ام در دوره متوسطه دوم. به جهت درخواست بسیاری از دانش آموزان مدارس کم توان یک اکانت در اینستاگرام ایجاد کردم به نام darmangaheriazi و قصد دارم فایل های تدریس ریاضی سه برای دوازدهم تجربی رو رایگان براشون اونجا قرار بدم.یک کانال ۵۰۰ نفره در تلگرام دارم اما می خوام در اینستا که راحت تره و بعدا هم برای خودم می تونه مثمر ثمر تر باشه قرار بدم. اما فیلم ها ۳۰ دقیقه است و من نتونستم در Igtv اینکار انجام بدم. پیشنهادتون چیه

  1. سلام. می خواستم در مورد مطلبی که گفتید سوالی بپرسم. شما گفتید که افرادی که در زمینه فعالیت خودمون، فعال هستند را فالو کنیم که این به مرور باعث میشه اونا هم ما رو فالوبک کنند و این به جذب فالوور واسه ما منجر خواهد شد. ولی باید بگم متاسفانه، بیشتر افراد، وقتی فالو میشن، فالوبک نمی کنند واین حس خیلی بدی به آدم القا می کنه. درنهایت مجبور میشیم که ما هم اونا رو آنفالو کنیم. چون معمولا، همه از فالو کردن افراد هدفی دارند یعنی، عملاً با فالو کردن نتونستیم فالوور جذب کنیم. حالا نظر شما در رابطه با این مشکل چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید چون خودم با این مشکل قبلا برخورد داشتم و به‌دلایل مذکور، زیاد رغبتی به فالو کردن ندارم.

 2. سلام من یک پیج زیورالات در اینستاگرام تاسیس کردم. محتوا و عکس محصولات بسیار با کیفیت هستند. سه ماهه که دارم فعالیت میکنم عکس ها به صورت کاملا حرفه ای گرفته شده اند از هستگ ها به خوبی و در جای مناسب استفاده کردم ولی فالوور نگرفتم. خواستم بدونم چطوری میشه فقط با استفاده از هستگ و محتوا فالوور جذب کرد؟ چطوری پیج مارو ببینن و فالو کنند و بدونند پیج ما وجود داره؟

  1. سلام خدمت شما

   خیر، اگر به‌دنبال رشد پایدار هستید، این روش توصیه نمی‌شود. بهترین و اصولی‌ترین راه‌کار تولید محتوا است.

   در کتاب پولینستاگرام کاملا درباره روش فالو آنفالو و آسیب‌های آن توضیح داده شده است. همچنین نحوه جذب اصولی و پایدار فالوور و مخاطب گفته شده است.

 3. سلام من پیچم شخصیه از طرق سایتا فالور خریدم و حدود نود هزار تا فالوور دارم حالا میخوام واقعی شو بیشتر کنم باید از کجا شروع کنم دقیقا؟

  1. با سلام خدمت شما

   در ابتدای توصیه می‌شود حتما فالوورهای فیک را حذف کنید زیرا که به شدت برای شما امتیاز منفی دارد و نرخ‌ها را کاهش می‌دهد.
   بهترین راه برای جذب فالوور و مخاطب واقعی تولید محتوای با کیفیت است.
   در این باره و راه‌کارهای آن و همچنین روند شروع تولید محتوای با کیفیت در کتاب پولینستاگرام کاملا توضیح داد شده است.

 4. سلام وقت بخیر، من ی پیج تو اینستاگرام دارم، به اسم فروشگاه اینترنتی کتاب ایران، و الان حدود ۲۲۰۰۰ فالور دارم، و حدود ۷۵۰ پست کامل قرار دادم، همه پست ها دارای کپشن های کامل و دقیق از اسم کتاب و نویسنده گرفته تا هشتگ و توضیح مختصر کتابا. عکسا هم بعضیارو از اینترنت میگیرم، بعضیارو خودم با نرم افزار فتوشاپ طراحی کردم. الان مشکل من اینکه تعداد بازدیدای در هفته پیجم هر روز داره کمتر میشه، مثلا به مدت دوهفته تعداد بازدید در هفته بیشتر ز ۴۰۰۰ نفر شده بود، الان رسیده به ۱۰۰۰ نفر در هفته، جدیدا حتی تعداد لایک و کامنتم کم شده خیلی. هیچگونه تبلیغات و ربات و چیزی ندارم، پیجم بیوگرافی کامل نوشتم، استوری هر روز قرار میدم چندین عنوان استوری میذارم. هروقت که سفارشات مشتری رو ارسال میکنم عکس کتابا بهمراه مرسولات پستی رو میذارم که مشتری بهم اعتماد کنه، داخل دایرکت وقتی مشتری پیام میده جوری صحبت میکنم که حتی اگرم کتاب نخرید باز هم واسم مهم نباشه و مشتری ازم راضی باشه، جوری شده که اکثر مشتریام از طرز برخورد تو دایرکت و صبر و حوصلم تعریف کردند و تعجب کردند. خلاصه اینکه بنظر خودم کاری نمونده که انجام نداده باشم واسه پیجم، در ضمن پیجم رو مدت یکسال و یکی و دوماه هست که دارم کار میکنم، هر روز یکی دوتا پست جدید و کامل میذارم. کانال تلگرام هم دارم که ۳۰۰ نفر عضو داره، لینگ کانال رو هم تو بیو پیج گذاشتم. الان مشکل من اینکه چرا داره بازدیدای پیج کم میشه؟ و چیکار کنم که درست بشه؟ خواهش میکنم ی مشورت خوبی بهم بدید ممنون مهندس جان

  1. با سلام خدمت آقای لطفی عزیز

   درباره کاهش بازدید‌ها نمی‌توان بدون تحلیل و داشتن آمارهای دقیق نظرقطعی داد؛ اما باید این نکته را مد نظر داشت که در یکسال اخیر به‌دلیل تغییرات الگوریتم‌های اینستاگرام، کاهش چشمگیری در میزان بازدید پست‌ها در کل صفحات اینستاگرام مشاهده شده است.
   همچنین از دیدگاه رفتاری مخاطبان روزبه‌روز علاقه‌مندی کم‌تری به تعامل و اقداماتی نظیر کامنت گذاشتن دارند.

   پس درحالت عادی این کاهش می‌تواند به علت یکی از همین عوامل الگوریتمی و یا رفتاری باشد.

   حال مسئله مهم برای شما نرخ‌های تبدیل است که باید رصد کنید. اینکه چه میزان درآمد شما در حال افزایش است. در بسیاری از موارد بازدید بیانگر مخاطب خوب برای ما نیست و مخاطب مورد نظر ما همان‌هایی هستند که با ما تعامل خوبی دارند.

   درباره راهکارها ابتدا پیشنهاد می‌کنم با جست‌وجو در گوگل درباره شیوه کار الگوریتم‌های جدید اینستاگرام مطالعه بیشتری کنید.
   سپس سعی کنید ساختار محتوای پیج خود را دقیقا براساس انواعی در کتاب پولینستاگرام توضیح داده‌ام، چینش کنید.
   سپس به فرمت‌ محتواهای خود تنوع خوبی ببخشید و از محتواهای ویدیویی بیشتری استفاده کنید.

   در پایان نیز مجددا تاکید می‌کنم برای خود شاخص‌های مهم‌تری مانند میزان فروش یا اشتراک‌گذاری محتوا توسط مخاطب را درنظر بگیرید و با تولید محتواهای با کیفیت آموزشی، تمرکز خود را روی مدیریت و افزایش این شاخص‌ها قرار دهید.

   امیدوارم توانسته باشم در حد بضاعت و ظرفیت کامنت‌ها پاسخ موردنظر شما را داده باشم.

  2. آقای سجاد لطفی عزیز
   سلام و عرض ادب
   اینجور که شما و دیگران از خودتون تعریف کردید به گمانم شما چشم خوردید! :)))
   به نظرم چاره کار شما استفاده از حرز امام جواد موسسه اسم اعظم است؛ ابتدا دفع چشم زخم کنید؛

   برای در امان ماندن از تأثیر چشم زخم، حرز امام جواد (ع) کارساز است.
   امام صادق (ع): «اگر نبش قبر برای شما ممکن بود (و علت مرگ ها را می فهمیدید) برای شما آشکار می شد که علت بیشتر مرگها چشم زخم است».

   صبوری پیشه کنید و به خدا توکل کنید، از سعی و تلاش خود نکاهید و با مشورت صحیح و حرفه ای از دوستان خوبی مثل آقای امید جهانداری نقایص کارتان را برطرف نمایید، ان شاءالله کسب و کارتان رونق خواهد گرفت.
   پیروز باشید

 5. سلام، من قبل از اینکه با مجموعه آموزشی خدماتی شما در حوزه سوشیال مارکتینگ آشنا بشم با یک سری ربات خارجی مثل instazood.com و hootsuite.com و followerhot.com و… کار کردم ولی واقعا هیچ کدوم به پای ربات ایرانی و اورگانیک بودن روش های افزایش فالوور واقعی شما نمی رسند. میخواستم در صورت امکان، بهم در مورد افزایش فالوور واقعی اینستاگرام و سئو اینستاگرام (اکسپلور ) راهنمایی بدید.
  در ضمن اگه بشه در مورد تبادل بیشتر توضیح بدید و تاکتیک های بهتری ارائه کنید خیلی خووووووووب میشه.
  همچنین یک لیست از صفحاتی که پیشنهاد میکنید کارشون خوبه برای تبلیغات و فالووراشون فیک نیست بگید یا آموزش بدید بفهمیم که فالوورهاشون واقعی هست یا فیک و قلابی.
  مرسی مرسی مرسی امید آقای جهانداری عزیززززز شما حرف ندارید مطالب وبلاگتون رو واقعا دوست دارم

  1. سلام خدمت شما خانم حاجیپولیان

   ممنون از توجه شما به آموزش‌های ما

   درباره پیشنهاد صفحات نمی‌توانم صفحه خاصی را به شما پیشنهاد دهم. برای انتخاب یک صفحه مناسب باید به موضوع و مخاطب آن توجه کنید که مناسب شما باشد. از میزان مشارکت و کامنت‌های آن صفحه می‌توانید پیج مناسبی را پیدا کنید.
   البته توجه داشته باشید که باید با آزمون و خطا پیجی را که بهترین بازدهی و نرخ تبدیل را برای شما دارد پیدا کنید. با سرمایه‌گذاری‌های کوچک در پیج‌های مختلف و مورد اعتماد تبلیغ کنید و صفحه‌ای را که بهترین بازدهی را دارد جهت سرمایه‌گذاری‌های اصلی انتخاب کنید.

   درباره روش‌های دیده شدن در اکسپلور باید خدمت‌تان عرض کنم که اصولی‌ترین روش، تولید محتوای با ارزش و با کیفیت است. سپس با استفاده از تکنیک‌هایی مانند هشتگ‌گذاری اصولی می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید.

   درباره تمامی این نکات در کتاب پولینستاگرام توضیح داده‌ام که می‌توانید از بخش محصولات همین سایت تهیه و مطالعه کنید.

 6. درورد بر شما جناب جهانداری
  مطالب بسیار عالی و به طور خلاصه قرار داده می شوند . بسیار سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا