رشد کسب‌وکار

چه‌ عاملی کسب‌وکارهای میلیونی را از رقیبان جدا می‌کند؟

امروزه اگر با دقت به اطراف خود نگاه کنیم، بیشترین چیزی که بعد از انسان‌ها مشاهده می‌شود؛ کسب و کارها و مشاغل مختلف است.

اما وقتی که با دقت بیشتری کسب‌وکارها را بررسی می‌کنیم، در نگاه اول به راحتی می‌توان به اختلاف بسیار زیاد سطح و جایگاه این کسب‌وکارها با یکدیگر پی‌برد.

در این مقاله می‌خواهیم به چرایی این ماجرا بپردازیم و بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم کسب‌وکار خود را به سطح اول رقابت برسانیم.

چرا این‌قدر اختلاف

با بررسی‌هایی که بر روی تعداد زیادی از کسب‌وکارها صورت گرفته است یکی از عوامل کلیدی در اختلاف جایگاه این کسب‌وکارها کارآفرین‌ها و مؤسسان آن‌ها هستند.

در واقع وقتی که بیشتر بررسی شد تفاوت عملکردی بین کسب‌وکارهای میلیونی و کسب‌وکارهای متوسط تنها حدود ۲۰ درصد بود. یعنی در ۸۰ درصد موارد کارهایی شبیه به یکدیگر انجام می‌دادند؛ اما چه چیزی باعث این اختلاف بسیار زیاد حتی بین نفر اول و دوم شده است.

پس از گفت‌وگوهای فراوانی که با این کارآفرینان موفق میلیونی شد، یک عادت در همه این افراد مشترک بود که همین عادت علت اصلی رشد فوق العاده آنها شده بود.

آن عادت مشترک

شاید در نگاه اول تنها چیزی که به ذهن ما برسد، یک عادت بسیار سخت است که به نظرتان این کارآفرینان میلیونی آن را انجام می‌دهند.

اما نکته جالب و شگفت انگیز اینجا است که این عادت چیزی است که نه تنها بیشتر افراد، بلکه همه ما به آسانی می‌توانیم آن را انجام دهیم.

همچنین همین‌جا و در کنار ما به‌طور کامل در دسترس است و هر زمان که اراده کنیم می‌توانیم نسبت به انجام آن اقدام کنیم.

پرورش این عادت در خودمان می تواند بسیار در روند تصمیم‌گیری برای انتخاب شغل دلخواه‌مان کمک کند.

وقتی که با تلاش و پشتکار  آن را انجام دهیم و در وجود ما تبدیل به یک عادت بسیار قوی شود؛ آنجا است که باعث می‌شود تا اختلاف بین یک کسب‌وکار فوق‌العاده میلیونی با متوسط و معمولی آشکار شود.

از تعدادی ثروتمندان با دارایی بسیار بالا و دارای کسب‌وکارهایی موفق از جمله وارن بافت و بیل گیتس سوال شد که اگر بخواهید یک ویژگی مشترک که باعث موفقیت انسان می‌شود را در یک کلمه بگویید، آن کلمه چیست؟

آن‌ها به این سوال پاسخ دادند و پاسخ همه آنها تنها یک چیز بود.

این کلمه تمرکز است.

عامل رشد کسب‌وکارهای میلیونی

در یک بررسی که در طی ۱۵ سال توسط لوئیس شیف بر روی افراد فعال در کسب‌وکار های موفق صورت گرفت، نتایج جالبی به‌دست آمد.

در این پژوهش در سوالی از مالکان کسب‌و‌کارهای متوسط پرسیده شد که چقدر بر روی نداشته‌های خود تلاش می‌کنند و پاسخ آنها ۵۸ درصد بود و وقتی همین سوال از مالکان میلیونر پرسیده شد، پاسخ این سوال صفر درصد بود.

جایگاه تمرکز

ما از این بررسی نمی‌خواهیم نتیجه بگیریم که نباید بر روی همه نقاط ضعف خود کار کنیم و آنها را رفع کنیم، بلکه می خواهیم به جایگاه تمرکز پی ببریم.

این افراد موفق تفاوت‌شان با افراد معمولی در این بود که ۱۰۰ درصد بر روی نقاط قوت‌شان تمرکز داشتند و در مرحله اول توجهی به نقاط ضعف خود نداشتند.

همه ما در کنار نقاط ضعف‌مان، نقاط مثبتی نیز داریم که تنها به خودمان اختصاص دارد و در هیچ فرد دیگری وجود ندارد. تنها راز موفقیت و متفاوت بودن در این است این نقاط مثبت را در خودمان پیدا کنیم و با توجه ویژه به آن‌ها و تمرکز خاص بر روی این نقاط مثبت به هر آنچه که لازم است، برسیم.

متأسفانه بسیاری از افراد تنها به نقاط ضعف‌شان فکر می‌کنند و هیچ توجهی به چیزهایی که آنها را از دیگران متفاوت می‌کند، ندارند.

اگر می‌خواهید یک فرد فوق‌العاده شوید، کسب‌وکارتان با رقیبان‌تان اختلاف سطح پیدا کند و خود را از معمولی‌ها جدا کنید؛ لطفاً هیچ کار خاصی نکنید.

در مرحله اول فقط نقاط مثبتی در خودتان پیدا کنید و تمرکز خود را بر روی توسعه آن‌ها قرار دهید، همین.

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا