رشد کسب‌وکار

چگونه کامنت‌های مخاطبان را به‌شکل حرفه‌ای پاسخ دهیم

کامنت یا نظرات یکی از بخش‌هایی است که ارزش بسیار زیادی برای صاحبان وب‌سایت‌ها و صفحات شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام دارد. همچنین کسب‌وکارها روز‌به‌روز تلاش می‌کنند در سایت و صفحه خود افراد بیشتری را به کامنت‌گذاری ترغیب کنند.

اما کامنت‌‌ها همان‌قدر که قدرت بسیار زیادی در جلب اعتماد مخاطب دارند، اگر از نوع منفی و تخریبی باشند، می‌توانند برای ما آثار بسیار مخربی را بر روی اعتماد مخاطبان برجا بگذارند.

در این مقاله به نحوه مدیریت صحیح کامنت‌ها می‌پردازیم تا در نتیجه بتوانیم تعامل بهتری با مخاطبان خود داشته باشیم و همچنین به افزایش قدرت برند خود نیز کمک کنیم.

موهبت‌های کامنت

برخی کامنت‌ها را فقط محلی برای نظر دادن دیگران تصور می‌کنند و در همین حد از کامنت‌ها استفاده می‌کنند؛ اما کامنت‌ می‌تواند موهبت‌های بسیاری به همراه خود داشته باشد؛ در زیر چند نمونه از رایج‌ترین‌ها را می‌نویسم:

🔰 مشاوره به مشتریان

🔰 پاسخگویی به سؤالات

🔰 پاسخگویی به اعتراضات

🔰 آگاهی از دید‌گاه‌ افراد درباره خودتان

🔰 توضیحات تکمیلی و رفع ابهام

🔰 شناسایی مخاطبان و تحلیل رفتار آن‌ها

همیشه تلاش کنید به‌صورت مداوم کامنت‌های صفحه‌تان را بخوانید و حتماً در فرصت مناسب به آن‌ها پاسخ دهید.

اگر سایت و اینستاگرام توسط فرد دیگری مدیریت می‌شود، حتما روالی را طراحی کنید تا حتما کامنت‌ها توسط آن فرد بررسی گردند و پاسخ داده شوند. همچنین موارد کلیدی (مانند مواردی که درادامه مطرح خواهد شد) را با مشورت شما پاسخ دهند.

توجه داشته باشید که نباید برای پاسخگویی عجله کنید و تلاش کنید بهترین پاسخ را ارائه دهید. البته تمام سعی خود را انجام دهید که زمان پاسخگویی بیشتر از ۲۴ ساعت نشود.

استثناء

در برخی موارد ممکن است کامنت‌هایی را دریافت کنید که حاوی مطالبی اعتراضی باشند، در این موارد سرعت پاسخگویی خود را به حداکثر میزان ممکن برسانید.

زیرا ممکن است عدم پاسخگویی به‌موقع شما، موجب تأثیرپذیری سایر مخاطبان از آن کامنت اعتراضی شود و باعث تغییر دیدگاه آن‌ها شود.

پاسخگویی به کامنت‌های اعتراضی و اسپم

معمولاً تعدادی از کامنت‌های شما دارای محتوای اعتراضی یا توهین‌آمیز است. سؤالی که در اینجا پیش می‌آید این است که نحوه مدیریت این کامنت‌ها به چه شکل است.

اگر کامنت‌ها دارای محتوای رکیک، غیراخلاقی و توهین‌آمیز بودند، با سرعت هرچه بیشتر آن‌ها را حذف کنید.

نوع دیگری از کامنت‌ها هستند که غیراخلاقی نیستند؛ اما با پوشش انتقاد و به‌قصد آسیب زدن نوشته می‌شوند. این کامنت‌ها را به‌هیچ‌عنوان حذف نکنید؛ اما همان‌طور که در بالا اشاره کردیم باید هرچه سریع‌تر به آن‌ها پاسخ داد.

پاسخگویی به کامنت اینستاگرام

کلید طلایی کامنت‌های اعتراضی

اکثر ما حس خوبی به کامنت‌های اعتراضی نداریم و معمولا تمایل داریم براساس احساسات و هیجانات‌مان به این افراد پاسخ دهیم. اما اگر کمی هوشمند باشیم، می‌توانیم این نوع کامنت‌ها را خصوصا در فضای اینستاگرام به موهبتی بزرگ برای خود و جلب اعتماد مخاطبان تبدیل کنیم.

برای به‌دست آوردن این موهبت، تلاش کنید پاسخ‌هایی را که در جواب این کامنت‌ها می‌نویسید، مستقیماً برای نویسنده آن کامنت نباشد. در عوض پاسخ را به شکلی بنویسید که جایگاه شما در نزد سایر مخاطبان که این کامنت‌ها را می‌خوانند تصحیح شود و حتی بالاتر برود.

 در اینجا اصلاً آن فردی که کامنت توهین‌آمیز یا مخرب را نوشته است، مهم نیست؛ مهم خنثی‌سازی اثر اقدام اوست.

در پایان توجه داشته باشید، بسیاری از افراد در تعاملاتی که در کامنت با شما دارند، ایده‌هایی بسیار عالی به شما ارائه می‌کنند یا حتی ممکن است به شما انتقاد کنند.

در هر دو صورت این فرصتی طلایی برای شما است که درباره مخاطبان خود بیشتر بدانید.

هرچه از مخاطبان خود بیشتر بدانید، بهتر می‌توانید به آن‌ها خدمت کنید و هرچه بهتر بتوانید خدمت کنید، بهتر می‌توانید کسب‌درآمد کنید.


🗃 این مقاله براساس کتاب پولینستاگرام نوشته شده است.

در این کتاب به‌صورت کاملاً کاربردی و همراه با مثال‌های عملی، راه‌کارهای حرفه‌ای مدیریت محتوا و کسب درآمد از اینستاگرام براساس تحلیل رفتار مخاطب ایرانی آموزش داده شده است.

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا