رشد کسب‌وکار

چگونه بهترین روش تبلیغات موثر را پیدا کنیم

یکی از دغدغه‌های مهم امروز کسب‌وکارها، پیدا کردن بهترین روش تبلیغات موثر است.

در عصر حاضر، با رشد تکنولوژی و همچنین صنعت تبلیغات، روش‌های بسیار زیادی مانند آگهی‌نامه‌های تبلیغاتی، پیامک، ایمیل، وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی دهان‌به‌دهان و … برای معرفی محصولات‌مان وجود دارد.

اما اینکه ما صرفاً روش‌هایی را به شکل بالا نام ببریم و از بین آنها انتخاب کنیم، نمی‌تواند اقدامی درست باشد. با رشد سطح آگاهی مخاطب، بمباران تبلیغاتی، رقبای فراوان و … اگر روش‌ مناسبی را برای تبلغات خود انتخاب نکنیم، نه‌تنها هیچ‌سودی از تبلیغات نخواهیم برد، بلکه ممکن است دچار خسارت‌ها و هزینه‌های سنگینی نیز شویم.

در این مقاله راهکارهایی را گفته‌ایم که بتوانید بهترین روش تبلیغات موثر را برای خود انتخاب کنید.

هر زمان که از بهترین روش تبلیغات موثر صحبت می‌شود، قبل از هرچیز باید دو دستاورد مهم یعنی کم‌ترین هزینه و بیشترین اثرگذاری را برای ما به همراه داشته باشد.

کم‌ترین هزینه

زمانی که از هزینه کم یا زیاد صحبت می‌کنیم، ممکن است ذهن ما دچار خطای مبلغ شود. چیزی که در اینجا برای ما مهم است، نرخ بازگشت است.

فرض کنید شما در یک آگهی‌نامه هفتگی تبلیغی را با هزینه ۱۰ هزار تومان منتشر کنید؛ اما این تبلیغ برای شما حتی یک فروش نیز ایجاد نکند، آیا این یک تبلیغ گران است یا ارزان؟

در حالت دیگر شما یک بیلبورد را به قیمت ۴ میلیون تومان اجاره می‌کنید؛ اما برای شما ۶ میلیون تومان درآمد به همراه دارد. آیا این یک تبلیغ گران است یا ارزان؟

در مثال بالا آگهی‌نامه باوجود هزینه ابتدایی ارزان‌تر، تبلیغی گران است چراکه بازگشت سرمایه آن منفی بود؛ اما بیلبورد باوجود نرخ ابتدایی بالاتر، تبلیغی ارزان و سودآور بود، چراکه نه‌تنها هزینه خود را پوشش داد، بلکه برای ما باعث کسب درآمد بیشتر شد.

پس هر وقت که ما از روش کم‌هزینه صحبت می‌کنیم، باید به نرخ بازگشت آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم و سپس تصمیم‌گیری کنیم.

بیشترین اثرگذاری

درزمان انتخاب بهترین روش گفتنِ منفعت و ایجاد فروش، یک نکته کلیدی وجود دارد که نباید از آن غفلت کرد؛ در فرآیند بررسی و انتخاب بهترین روش، تنها نباید به هزینه مصرفی و نرخ بازگشت مثبت آن نگاه کرد، بلکه در این فرآیند بازدهی و اثرگذاری نیز بسیار مهم است.

فرض کنید شما بودجه‌ای ۸ میلیون تومانی برای فرآیند بازاریابی و تبلیغات خود در نظر گرفته‌اید. ۴ میلیون آن را صرف اجاره یک بیلبورد محیطی می‌کنید و ۴ میلیون دیگر را به تبلیغات در فضای آنلاین اختصاص می‌دهید.

پس از یک ماه نرخ بازگشت این ۲ مورد را بررسی می‌کنیم:

درآمد کسب‌شده از بیلبورد: ۶ میلیون تومان

درآمد کسب‌شده از تبلیغات آنلاین: ۱۰ میلیون تومان

پس می‌بینیم که در اینجا روش دوم برای ما اثربخش‌تر بوده است و توانسته با بودجه‌ای یکسان نسبت به بیلبورد، فروش و درآمد بیشتری را ایجاد کند. پس منطقی است که در ماه آینده هر ۸ میلیون را صرف روش دوم یعنی آنلاین کنیم.

بهترین روش تبلیغات موثر

نکته ویژه برای داشتن تبلیغ موثر:

دراینجا توجه به مخاطب و محصول بسیار مهم است. دقت داشته باشید که دراینجا باید سیستم یادگیری کسب‌وکار را فعال کنید و روند انتخاب براساس فرمول بالا باید دائما تکرار شود.

ممکن است روشی که برای یکی از خدمات خاص شما جواب داده است، برای خدمت یا محصولی دیگری از شما جواب ندهد. همچنین ممکن است این مورد درباره مخاطب نیز به همین شکل باشد.

مثلا شما محصول یکسانی را در تهران با استفاده از تبلیغات آنلاین به فروش می‌رسانید و این روش برای شما کم‌ترین هزینه و بیشترین اثرگذاری را به دنبال دارد؛ اما این‌بار محیط و مخاطب را تغییر می‌دهید و تصمیم می‌گیرید که آن را در جزیره کیش به‌فروش برسانید.

دراین حالت احتمال دارد که روش تبلیغات آنلاین پاسخگو نباشد و اتفاقا برای شما نرخ بازگشت کمی را داشته باشد. شاید بهتر باشد در محیط کوچک جزیره کیش از تبلیغات محیطی مانند بیلبورد استفاده شود.

برای هر محصول، مخاطب و شرایط جدید؛ روش‌های مختلف را به‌صورت مداوم امتحان کنید و سپس بر اساس فرمول گفته شده، بهترین روش را انتخاب کنید.

 

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا