رشد کسب‌وکار

چگونه پس از راه‌اندازی کسب‌وکار خود بازی رقیبان را برهم بزنیم

امروزه وقتی صحبت از راه‌اندازی کسب‌وکار می‌شود، اکثر کتاب‌ها و مشاوران تاکید دارند کسب‌وکاری راه‌اندازی کنیم که نیازها و انگیزه‌های مردم را پاسخگو باشد و مشکلات آنها را نیز حل کند، درنهایت کمک کند که زندگی برای آنها آسان‌تر شود. در اینجا باید به یک نکته توجه داشت و آن را رعایت کرد والاّ خلاقیت ما نابود خواهد شد و خلاقیت ما برگ برنده ما در مقایسه با رقیبان است. در این مقاله به چگونگی استفاده از این برگ برنده و جلود افتادن از رقبا خواهیم پرداخت.

نیازهای مخاطب

برای موفقیت در راه‌اندازی کسب‌وکار حتما و حتما به دنبال رفع نیازهای مخاطب باشید؛ اما دقت کنید که صرفاً نباید نیازها و انگیزه‌های موجود رفع گردد. در بسیاری از مواقع، اکثر انسان‌ها از نیازهای خودشان آگاه نیستند و نسبت به خیلی از چیزها احساس نیاز نمی‌کنند و برای داشتن آنها انگیزه‌ای نیز ندارند. حتی فکر نمی‌کنند که آیا می‌توان برای آنها کاری کرد یاخیر. آیا چیزی وجود دارد که بسیاری از مشکلاتشان را حل کند یا اصلاً زندگی آسان‌تر امکان‌پذیر است.

پس شما باید خلاقیت را به کارگیرید، این نیازها را زودتر از دیگران درک کنید و برای حل آنها چاره‌ای بیندیشید. من به این خلاقیت می‌گویم: خلاقیت جلو‌افتاده.

نکته جالب این است که اتفاقاً اکثر ابداعات بشر از نوع جلوافتاده بوده‌اند و کارآفرینان و خالقان بسیاری از محصولات، چنین کاری کرده‌اند؛ نیازهای انسان‌ها را جلوتر از خودشان احساس کرده‌ و به بسیاری از چیزها به دید مشکل نگاه کرده‌اند و در ادامه به دنبال رفع آن مشکلات رفته‌اند.

بسیاری از محصولات اپل ازجمله آیپد، ازاین‌دست بوده‌اند که تا قبل از ارائه آن، اکثر مردم احساس نیازی به آن نمی‌کردند؛ اما اپل به‌خوبی این نیاز را جلوتر از خود مردم درک کرد و زودتر راه‌حل آن را نیز ارائه کرد.

اجازه دهید با یک مثال این موضوع عمیق‌تر بررسی و درک کنیم. اگر به زمان‌های قدیم برگردیم، بسیاری از انسان‌ها در خانه‌های خود دارای سیستم سرمایشی قدیمی یا کولرهای آبی بودند و همان سیستم‌ها به‌آسانی نیازهای آنها را مرتفع می‌کرد؛ به‌هیچ‌عنوان احساس گرما نمی‌کردند و به‌اندازه کافی آنها را خنک نگه می‌داشت.

اما کسب‌وکارهای جدید چگونه این بازی را به هم زدند و نیاز جدید در مردم ایجاد کردند؟

بر هم زدن بازدی

زمانی که بسیاری از اماکن و سازمان‌های بزرگ از تکنولوژی‌ها و سیستم‌های سرمایشی جدید همانند کولرهای گازی استفاده کردند و مردم سرمای زیاد و لذت آن را تجربه کردند، در آنها نیاز جدید ایجاد شد و دیگر تمایل به بازگشت به سیستم قبلی را نه‌تنها نداشتند، بلکه تحمل آن نیز برایشان سخت بود و شدیداً به سیستم جدید احساس نیاز می‌کردند.

پس‌ازآن‌که شما نیازهای جدید مردم و آن‌هایی را که خودشان به آن آگاه نبودند، معرفی می‌کنید؛ دیگر نمی‌توانند این نیازها را فراموش کنند و تازه با تمام وجود آن را درک می‌کنند.

آنگاه است که برای رفع آن نیازی که خود شما در وجودشان ایجاد کردید و کسب لذت زندگی آسان‌تر به شما رجوع می‌کنند. آن‌وقت است که همه‌چیز برای شما اتفاق می‌افتد.

برای اینکه با راه‌اندازی کسب‌و کار مردم از محصولات و خدمات شما استفاده و به آن احساس نیاز کنند، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است:

 اجازه دهید تا لذت آن را تجربه کنند و به آن دچار شوند.

راه‌اندازی کسب‌وکار
راه‌اندازی کسب‌وکار

فراهم کردن تجربه

با راه‌اندازی کسب‌وکار باید فرصت‌های تجربه را برای مشتری راه‌اندازی کنید. اکثر مردم دوست دارند قبل از اینکه محصولی را خریداری کنند و برای آن پول پرداخت کنند، مطمئن شوند آن چیزی که برایش پول پرداخت می‌کنند، نیاز آنها را رفع می‌کند. برای فروش بیشتر و ایجاد حس خوب در مخاطب، تا جایی که می‌توانید برای افراد فرصت‌هایی را فراهم کنید تا بتوانند به‌آسانی محصول یا خدمات شما را امتحان کنند و آن را تجربه کنند. برای مشتریانتان فرصت‌های بیشتری فراهم کنید تا بتوانند کسب‌وکار شما را تجربه کنند و تلاش کنید هر روز این فرصت‌ها را افزایش دهید.

اگر می‌خواهید فروش خود را دو برابر کنید، اولین کاری که لازم است انجام دهید این است که فرصت‌های امتحان و تجربه را برای مشتریانتان سه برابر کنید.

در تمام مدتی که در حال راه‌اندازی کسب‌وکار خود هستید و پس‌ازآن، همیشه این نکته را به یاد داشته باشید و بر اساس آن عمل کنید:

مردم باید محصول را تجربه کنند.

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا