رشد کسب‌وکار

۳ نکته کلیدی برای تبدیل ایده به ثروت

چگونه تبدیل ایده به ثروت را آسان کنیم؟

 

امروزه تعداد افرادی که ایده‌ای در سر دارند، بسیار زیاد است و همه به دنبال راز تبدیل ایده به ثروت هستند، در این میان ۳ اتفاق برای این ایده‌ها رخ می‌دهد:

۱- ایده‌ها به فراموشی سپرده می‌شوند.

۲- ایده‌ها اجرایی می‌شود؛ اما پس از مدتی روند آن‌ها طبق انتظار ما پیش نمی‌رود و به شکست منتهی می‌شوند.

۳- ایده‌ها به خوبی اجرا می‌شوند و پس از آن تبدیل‌ به ثروت‌های بزرگی می‌شوند.

به راستی تفاوت ایده‌هایی که به فراموشی سپرده می‌شوند تا ایده‌هایی که برای صاحبان آنها ثروت فراوانی را رقم می‌زنند، در چه چیزی است؟ آیا تفاوت در ایده‌ها است یا در صاحبان ایده؟

در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم که یک ایده خوب باید چگونه باشد و به چه طریق ایده‌های خود را به ثروت تبدیل کنیم.

به جای مخاطب فکر کنیم

برای تبدیل ایده به ثروت قبل از راه‌اندازی یک کسب‌وکار باید از خود سؤال کنید که چرا مردم باید به من پول پرداخت کنند؟ پاسخ به این سؤال باید واضح‌ترین پاسخ ممکن و به‌ دور از هرگونه ابهام و دوگانگی باشد.

این پیشنهاد را از من به‌عنوان فردی که چندین سال کسب‌وکارهای مختلفی را مدیریت کرده‌ام و همچنین در عرصه‌های مختلف سابقه بازاریابی و فروش دارم، بپذیرید:

کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید که برای مردم به‌صرفه باشد تا بابت آن، به شما پول پرداخت کنند.

همواره یادتان باشد، مردم قبل از استفاده از کسب‌وکار شما، خوب فکر می‌کنند که چرا باید به شما پول پرداخت کنند و تنها این‌که محصولات و خدمات شما نیاز آن‌ها را رفع می‌کند کافی نیست. آن‌ها با دقت بررسی می‌کنند که آیا محصول یا خدماتی را که شما ارائه می‌کنید، علاوه بر نیاز آن‌ها، برایشان ارزشی دارد که بابت آن به شما هزینه‌ای در قالب پول پرداخت کنند یا خیر. در یک‌کلام آیا برای آن‌ها استفاده از کسب‌وکار شما به‌صرفه است یا خیر.

دامی که برای بسیاری از کارآفرینان و کسانی که ایده‌ای ارزشمند در ذهن خود دارند، همیشه وجود دارد؛ دامی است که من آن را خودارزش‌پنداری می‌نامم. ما انسان‌ها معمولاً زمانی که چیزی داریم و برای آن ارزشی متصور هستیم، ارزش آن را بر اساس دیدگاه خودمان نسبت به آن چیز می‌سنجیم و ممکن است این دیدگاه، مثبت یا منفی باشد.

به‌عنوان‌مثال شما به‌شدت علاقه دارید که پیتزا را با سس پیاز و آن‌هم به مقدار فروان میل کنید، حالا شما در خلوت خود به این فکر می‌کنید که بیایید یک فست‌فود تأسیس کنید که پیتزای خود را با سس پیاز فراوان سرو می‌کند و این به نظر شما فوق‌العاده است و به‌شدت از آن استقبال خواهد شد. شما آن فست‌فود را تأسیس می‌کنید و می‌بینید که برخلاف تصورات، استقبال به‌شدت کم بوده است.

در مسیر تبدیل ایده به ثروت، برای اینکه مردم ایده شما را به پول تبدیل کنند، کاری نکنید که فقط برای خود شما ارزشمند باشد، کاری کنید که برای مردم ارزشمند باشد، زیرا درنهایت آنها هستند که تصمیم می‌گیرند که به شما پول پرداخت کنند یا خیر.

 

تبدیل ایده به ثروت
تبدیل ایده به ثروت

ایده خود را بفروشیم

همۀ ما هنگامی‌که تصمیم به راه‌اندازی یک کسب‌وکار می‌گیریم، در ذهن خود داشته‌ای داریم که فکر می‌کنیم این داشته ارزشمند است و با تأسیس کسب‌وکارمان فرصتی را فراهم می‌کنیم که از این طریق، داشته خود را به دیگران ارائه دهیم؛ اما چرا خیلی از کسب‌وکارها باوجود داشته‌های بسیار خوبی که دارند، موفقیت لازم را کسب نمی‌کنند و در بسیاری از مواقع، به آن چیزی که حق آن‌هاست نمی‌رسند.

مشکل ازآنجا شروع می‌شود که این افراد و کسب‌وکارها نمی‌توانند داشته خود را به‌خوبی به دیگران معرفی کنند و در ادامه دیگران را قانع کنند که داشته آن‌ها باارزش است تا درنتیجه دیگران به‌راحتی و با رضایت کامل برای به دست آوردن این داشته هزینه کنند و به آن کسب‌وکار پول پرداخت کنند. داشتن این مهارت به‌شدت جدی و ضروری است به‌طوری‌که بعید است اگر کسی فاقد آن باشد، بتواند در هیچ کجا و زمان، چه در کسب‌وکار و چه در تمامی عرصه‌های زندگی خود، رشد خاص یا قابل‌توجهی بکند.

دیگران را قانع کنیم

برای اینکه مردم را قانع کنیم که از کسب‌وکار ما استفاده کنند؛ باید بررسی کنیم که دلیل و انگیزه آن‌ها برای اینکه حاضر شوند به ما پول بدهند چیست. انسان‌ها زمانی حاضر می‌شوند از ما خرید کنند که یکی از نیازهای آن‌ها توسط ما رفع شود و ارضا شوند.

در یک جمله؛ اگر بخواهید به‌سادگی آب خوردن مردم از شما خرید کنند، محصول یا خدماتی ارائه دهید که نیازهای آن‌ها را رفع کند، سپس به‌خوبی مردم را از وجود خود، محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید آگاه کنید. آنگاه دیگر نیازی نیست کار دیگری انجام دهید، به شما قول می‌دهم خود آنها به‌آسانی، به شما پول خواهند داد.

اگر در این زمینه، مخصوصاً نیازها و انگیزه‌های مردم، بی‌توجهی کنید و برای آنها وقت کافی نگذارید؛ یک اتفاق جالب رخ خواهد داد و آن چیزی نیست جز اینکه:

شما کسب‌وکاری را راه‌اندازی می‌کنید، محصولات و خدماتی را تولید می‌کنید، مشخصات همه‌چیز عالی است و همه از آن تعریف می‌کنند (مخصوصاً خودتان)؛ اما این کسب‌وکار فوق‌العاده، هیچ مشتری ندارد؛ تکرار می‌کنم: هیچ مشتری ندارد.

برچسب ها

امید جهانداری

یک نویسنده و مربی رفتار # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام، در علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن