رشد کسب‌وکار

پاسخ ۴ سؤال کلیدی در راه‌اندازی کسب‌وکارهای بدون شکست

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری کسب‌وکارهای جدید راه‌اندازی می‌شوند؛ اما نکته جالب اینجاست که بیشتر از هر زمان دیگری نیز کسب‌وکارهای تازه تأسیس تعطیل می‌شوند. اگر به تغییرات جهان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از اصول و قواعد تغییر کرده‌اند که اصول کسب‌وکار نیز یکی از آن‌ها است.

ما پس از بررسی‌های متعدد بسیاری از کسب‌وکارهای بدون شکست دنیا و سابقه همکاری با بسیاری از کسب‌وکارها، همچنین تحقیق درباره علل شکست و موفقیت آنها، متوجه شده‌ایم که افراد در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکار خود با ۴ سؤال کلیدی روبرو هستند.

در این مقاله به این ۴ سؤال پاسخ‌ داده‌ایم.

۱- برای راه‌اندازی کسب‌وکار به چه میزان سرمایه نیاز است؟

پاسخ به این سؤال یکی از اساسی‌ترین پیش‌نیازها برای داشتن یک کسب‌وکار بدون شکست است. متأسفانه در بسیاری از موارد پاسخ به این سؤال به مراحل نهایی موکول می‌شود و قبل از هر چیز بر روی ایده و سایر مراحل تمرکز می‌شود.

بسیاری از فعالان حوزه کسب‌وکار معمولاً راه‌هایی را برای جذب سرمایه کافی برای اجرای طرح توصیه می‌کنند؛ اما من در اینجا می‌خواهم به‌شدت با این روش مخالفت کنم. اگر می‌خواهیم یک کسب‌وکار بدون شکست داشته باشیم، بهتر است قبل از اینکه به ایده خود فکر کنیم به میزان سرمایه خود فکر کنیم و سپس برای سرمایه موجود به دنبال ایده‌ای مناسبی بگردیم.

به شما توصیه می‌کنم اگر در راه‌اندازی کسب‌وکار مبتدی هستید، به شدت از تأمین سرمایه از طریق وام و روش‌های مشابه دوری‌کنید.

۲- چه کسی مناسب کارآفرینی است؟

لازمهٔ هر کسب‌وکار موفق و بدون شکست، داشتن یک مؤسس مناسب است و سؤال اساسی اینجاست که آیا شما برای کارآفرینی مناسب هستید یا خیر.

پاسخ این سؤال کاملاً در دستان خودتان است. کافی است کمی با خود خلوت کنید و با واقعیت روبرو شوید، از خود بپرسید که انگیزه شما برای کارآفرینی چیست؟

پاسخ به این سؤال که آیا می‌توانید یک کارآفرین باشید یا خیر؛ شدیداً به پاسخ این سوال بستگی دارد.

عمده انسان‌ها به ۲ صورت زندگی می‌کنند و آینده خود را می‌سازند. گروه اول کسانی که بر اساس ترس‌های خود زندگی می‌کنند و گروه دوم کسانی که بر اساس اهداف خود زندگی می‌کنند.

افرادی که بر اساس ترس‌های خود زندگی می‌کنند، افرادی هستند محتاط و مراقب‌اند که دچار ترس‌های خود نشوند؛ اما گروه دوم کسانی هستند که افرادی ریسک‌پذیر و باجرأت هستند و حاضرند برای رسیدن به اهداف خود هر تلاشی بکنند.

در اینجا ممکن است این سؤال پیش بیاید که کدام گروه بهتر هستند، در پاسخ باید اقرار کنم که هر دو. هرکدام از این افراد مناسب استفاده در جای خود هستند؛ اما باید در اینجا بگویم که اگر می‌خواهید یک کارآفرین موفق باشید باید از گروه دوم باشید و برای رسیدن به اهداف خود جرأت کافی را به خرج دهید.

۳- چقدر برای ایده خود زمان صرف کنیم؟

همان‌طور که بارها گفته‌شده است و خود شما نیز می‌دانید، ایده رکن اساسی یک کسب‌وکار بدون شکست است و بسیاری از افراد به دلیل همین اهمیت، بسیار بر روی ایده وقت می‌گذارند.

اما من در اینجا از شما می‌خواهم که بیاییم و با رویکردی متفاوت به ایده نگاه کنیم. یادمان باشد ممکن است که ایده ما بسیار عالی باشد؛ اما فقط ازنظر ما. شاید دارای اشکالاتی باشد و شاید هم مناسب وضعیت موجود نباشد، چیزی که مهم است این است که ایده باید درنهایت برای ما موجب سودآوری شود و ایده‌ای که فقط برای ما هزینه تولید کند، به‌هیچ‌دردی نمی‌خورد.

بهترین روش برای اینکه از کارکرد ایده خود مطمئن شویم این است که آن را امتحان کنیم.

به شما توصیه می‌کنم که برای ایده خود بیش‌ازحد زمان نگذارید تا بتوانید درصورتی‌که تصمیم به تغییراتی در ایده گرفتید، به‌سرعت آن را به اجرایی کنید. فراموش نکنید که هرچقدر بیشتر بر روی ایده وقت صرف کنید، کمتر حاضر می‌شوید تغییرات را بپذیرید و در ایده خود اعمال کنید.

راه‌اندازی کسب‌وکار بدون شکست

۴- ایده مهم‌تر است یا اجرا؟

در طی سال‌ها همکاری با کسب‌وکارهای مختلف که اکثر آنها جوان و بدون تجربه بوده‌اند، بارها مشاهده کرده‌‌ام که این افراد وقتی‌که از تأسیس کسب‌وکار خود صحبت می‌کنند، شاید ۹۵ درصد صحبت و تمرکز آنها بر روی ایده است و اصلاً در این مسیر به چگونگی اجرای آن ایده فکر نکرده‌اند.

ایده اصل اساسی یک کسب‌وکار بدون شکست است؛ اما باید بگویم که به‌تنهایی کافی نیست. در طی مسیر راه‌اندازی هرچقدر هم که ایده‌ای عالی داشته باشیم، اگر به طرز افتضاحی آن را اجرا کنیم نه‌تنها هیچ موفقیتی در کار حاصل نمی‌شود، بلکه به آن ایده نیز به‌شدت آسیب‌ زده‌ایم.

من کسب‌وکار را همچون یک انسان می‌بینم که ایده باطن فرد و اجرا رفتارهای ظاهری فرد است. یک انسان هرچقدر هم که نیت پاکی داشته باشد و همگان را دوست داشته باشد، اگر خصوصیات اخلاقی خوبی نداشته باشد، هیچ فایده‌ای برای آن فرد ندارد و درنهایت دستاورد مثبتی به وجود نمی‌آید.

همان‌قدر که در مسیر راه‌اندازی، ایده مهم است؛ به همان نسبت و شاید بیشتر هم اجرا مهم است.

با پاسخ به سؤالات فوق متوجه می‌شویم که ساخت یک کسب‌وکار بدون شکست و موفق تنها به یک عامل بستگی ندارد و تمامی عوامل از اهمیت فراوانی برخوردارند.

با نگاه تک‌بعدی نمی‌توان به نتایج درخشانی رسید و برای موفقیت باید سؤالات بیشتری نیز از خود بپرسیم و تلاش کنیم تا پاسخ آنها را نیز پیدا کنیم.

برچسب ها

امید جهانداری

یک نویسنده و مربی رفتار # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام، در علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن