راه‌اندازی کسب‌وکار

پاسخ ۴ سؤال درباره راه‌اندازی کسب‌وکارهای بدون شکست

پاسخ ۴ سؤال درباره راه‌اندازی کسب‌وکارهای بدون شکستReviewed by امید جهانداری on Aug 4Rating:

امروزه بیشتر از هر زمان دیگری کسب‌وکارهای جدید راه‌اندازی می‌شوند اما نکته جالب اینجاست که بیشتر از هر زمان دیگری نیز کسب‌وکارهای تازه تأسیس تعطیل می‌شوند. اگر به تغییرات جهان نگاه کنیم متوجه می‌شویم که بسیاری از اصول و قواعد تغییر کرده‌اند که اصول کسب‌وکار نیز یکی از آن‌هاست. امید جهانداری پس از بررسی‌های متعدد در بسیاری از کسب‌وکارهای بدون شکست دنیا و سابقه همکاری با بسیاری از کسب‌وکارها و بررسی علل شکست و موفقیت آنها متوجه شده است که افراد در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکار خود با ۴ سؤال کلیدی روبرو هستند. در این مقاله به این ۴ سؤال پاسخ‌داده‌شده است.

 

۱ –  برای راه اندازی به چه میزان سرمایه نیاز است؟

پاسخ به این سؤال یکی از اساسی‌ترین پیش‌نیازها برای داشتن یک کسب‌وکار بدون شکست است. متأسفانه در بسیاری از موارد پاسخ به این سؤال به مراحل نهایی موکول می‌شود و قبل از هر چیز بر روی ایده و سایر مراحل تمرکز می‌شود.

بسیاری از فعالان حوزه کسب‌وکار معمولاً راه‌هایی را برای جذب سرمایه کافی برای اجرای طرح توصیه می‌کنند اما من در اینجا می‌خواهم به‌شدت با این روش مخالفت کنم. اگر می‌خواهیم یک کسب‌وکار بدون شکست داشته باشیم بهتر است قبل از اینکه به ایده خود فکر کنیم به میزان سرمایه خود فکر و سپس برای سرمایه موجود به دنبال ایده‌ای مناسبی بگردیم.

به شما توصیه می‌کنم اگر در راه‌اندازی کسب‌وکار مبتدی هستید به شدت از تأمین سرمایه از طریق وام و روش‌های مشابه دوری‌کنید.

 

۲ – چه کسی مناسب کارآفرینی است؟

لازمهٔ هر کسب‌وکار موفق و بدون شکست داشتن یک مؤسس مناسب است و سؤال اساسی اینجاست که آیا شما برای کارآفرینی مناسب هستید یا خیر. پاسخ این سؤال کاملاً در دستان خودتان است کافی است کمی با خود خلوت کنید و با واقعیت روبرو شوید از خود بپرسید که انگیزه شما برای کارآفرینی چیست؟ پاسخ به این سؤال که می‌توانید یک کارآفرین باشید یا خیر شدیداً به پاسخ این بستگی دارد.

عمده انسان‌ها به ۲ صورت زندگی می‌کنند و آینده خود را می‌سازند، گروه اول کسانی که بر اساس ترس‌های خود زندگی می‌کنند و گروه دوم کسانی که بر اساس اهداف خود زندگی می‌کنند.

افرادی که بر اساس ترس‌های خود زندگی می‌کنند افرادی هستند محتاط و مراقب‌اند که دچار ترس‌های خود نشوند اما گروه دوم کسانی هستند که بسیار افرادی ریسک‌پذیر و باجرئت هستند و حاضرند برای رسیدن به اهداف خود هر تلاشی را انجام دهند.

در اینجا ممکن است این سؤال پیش آید که کدام گروه بهتر هستند و در پاسخ باید بگویم که هر دو. هرکدام از این افراد مناسب استفاده در جای خود هستند اما باید در اینجا بگویم که اگر می‌خواهید یک کارآفرین موفق باشید باید از گروه دوم باشید و برای رسیدن به اهداف خود جرئت کافی را به خرج دهید.

همچنین مشاهده کنید!  ۳ نکته کلیدی برای تبدیل ایده به ثروت

 

۳ – چقدر برای ایده خود زمان بگذاریم؟

همان‌طور که بارها گفته‌شده و خود شما نیز میدانید ایده رکن اساسی یک کسب‌وکار بدون شکست است و برای همین بسیاری از افراد به دلیل اهمیت آن بسیار بر روی ایده وقت می‌گذارند؛ اما من در اینجا می‌خواهم که بیاییم با رویکردی متفاوت به ایده نگاه کنیم، یادمان باشد ممکن است که ایده ما بسیار عالی باشد، اما فقط ازنظر ما. شاید دارای اشکالاتی باشد و شاید هم مناسب وضعیت موجود نباشد، چیزی که مهم است این است که ایده باید برای ما درنهایت موجب سودآوری شود و ایده‌ای که فقط برای ما هزینه تولید کند به هیچ دردی نمی‌خورد. بهترین روش برای اینکه از کارکرد ایده خود مطمئن شویم این است که آن را امتحان کنیم. به شما توصیه می‌کنم که برای ایده خود بیش‌ازحد زمان نگذارید تا بتوانید درصورتی‌که تصمیم به تغییرات در ایده را گرفتید به‌سرعت آن را به اجرا بگذارید، فراموش نکنید هرچقدر بیشتر بر روی ایده وقت صرف کنید کمتر حاضر می‌شوید تغییرات را بپذیرید و در ایده خود اعمال کنید.

 

جایگاه ایده در راه اندازی کسب‌وکار

۴ – ایده مهم‌تر است یا اجرا؟

در طی سال‌ها همکاری با کسب‌وکارهای مختلف که اکثر آنها جوان و بدون تجربه بوده‌اند بارها مشاهده کرده‌ام که این افراد وقتی‌که از تأسیس کسب‌وکار خود صحبت می‌کنند شاید ۹۵ درصد صحبت آنها بر روی ایده است و اصلاً در این مسیر به اجرای آن ایده فکر نکرده‌اند. ایده اصل اساسی یک کسب‌وکار بدون شکست است اما باید بگویم که به‌تنهایی کافی نیست و در طی مسیر راه‌اندازی هرچقدر هم که ایدهٔ عالی داشته باشیم اما به طرز افتضاحی آن را اجرا کنیم نه‌تنها هیچ موفقیتی در کار نیست بلکه به آن ایده نیز به‌شدت آسیب‌زده‌ایم. من کسب‌وکار را همچون یک انسان می‌بینم که ایده باطن فرد و اجرا رفتارهای ظاهری فرد است، یک انسان هرچقدر هم که نیت پاکی داشته باشد و همگان را دوست داشته باشد اما اگر خصوصیات اخلاقی خوبی نداشته باشد هیچ فایده‌ای برای فرد ندارد و درنهایت دستاوردی مثبت به وجود نمی‌آید. همان‌قدر که در مسیر راه‌اندازی ایده مهم است به همان نسبت و شاید بیشتر هم اجرا مهم است.

 

با پاسخ به سؤالات فوق متوجه می‌شویم که ساخت یک کسب‌وکار بدون شکست و موفق تنها به یک عامل بستگی ندارد و تمامی عوامل از اهمیت فراوانی برخوردارند و با نگاه تک‌بعدی نمی‌توان به نتایج درخشانی رسید و برای موفقیت باید سؤالات بیشتری نیز از خود بپرسیم و تلاش کنیم تا پاسخ آنها را نیز پیدا کنیم.

امید جهانداری

امید جهانداری هستم. در حوزه های مختلف فعالیت داشته‌ام. برآیند همه‌ آنها پژوهش و فعالیت در حوزه راه‌اندازی کسب‌وکارهای نو و کمک به ارتقای مهارت‌های فردی افراد با استفاده از دانش روز دنیا و تجربیات خودم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود نسخه الکترونیک نشریه آوای ملت

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا آخرین نسخه نشریه کسب‌وکار و هدیه برایتان ایمیل گردد
همین الان برایم ایمیل کن!
close-link