اقتصاد رفتاری

دام مقیاس بزرگ، عامل نابودی کسب‌وکارهای نو

 دامی به‌نام مقیاس بزرگ

 

بسیاری از بزرگان اعتقاد دارند که شکست یکی از بزرگترین فرصت‌هایی است که باعث رشد ما می‌شود و من نیز شدیدا به آن اعتقاد دارم؛ اما این فرصت طلایی، در خود دام خطرناکی دارد که اگر در آن بیفتیم ممکن است، خروج از آن به آسانی نباشد.

برای اینکه در این دام نیفتید، یادتان باشد:

«مقیاس بزرگ، شکست بزرگ و شکست بزرگ، هزینۀ بزرگ در بر خواهد داشت».

دوباره تأکید می‌کنم: ایده را در مقیاس کوچک امتحان کنید. اگر در مقیاس کوچک شکست بخورید، می‌توانید آن‌ها را ترمیم کنید و اطمینان حاصل کنید که ایده شما در مقیاس بزرگ و دنیای واقعی نیز موفق خواهد شد؛ اما این حرف من به آن معنا نیست که خود را برای شکست آماده کنید! شما باید تمام توان خود را برای موفقیت به کار گیرید. تمام توان خود را برای برنامه‌ریزی قبل از شروع کار استفاده کنید و کار خود را کاملاً حساب‌شده شروع کنید؛ اما یادتان باشد شروع کنید، هرچه سریع‌تر.

همانطور که می‌بینید! سرعت تغییرات دنیا بسیار سریع شده است. بر روی برنامه‌ریزی بیش‌ازحد وقت نگذارید، برنامه‌ریزی و تحلیل باید به حد کافی و سریع باشد والا تمامی فرصت‌ها می‌سوزند. یادتان هست، گفتیم که در مقیاس کوچک شروع کنید! هرکجا که هستید، فقط شروع کنید.

دن نوریس جمله جالبی دارد و می‌گوید: «تا شروع نکنید یاد نخواهید گرفت»؛ اما من این جمله را به این شکل تغییر می‌دهم: «تا شروع نکنید، اشتباه نخواهید کرد و تا اشتباه نکنید، یاد نخواهید گرفت و تا یاد نگیرید رشد نخواهید کرد.»

اما مجدداً تأکید می‌کنم؛ این مجوزی برای اشتباه کردنِ از قبل مشخص‌شده و آگاهانه نیست. راه اشتباهات باید قبل از راه‌اندازی و تا جای امکان بسته شود و دچار دام اشتباه آگاهانه نشویم. مفهومی که ما در اینجا از اشتباه کردن داریم و آن را توصیه می‌کنیم؛ فرصت آزمون‌وخطای ایده‌های جدید و یادگرفتن از آنها است. از اشتباه کردن و آزمودن ایده‌های جدید هراس نداشته باشید و از آن‌ها درس بگیرید. اما یادتان باشد:

دام در استارت آپ و کسب‌وکار جدید

 

نکتهٔ اساسی که ما بر روی آن تأکید ویژه‌ای داریم، مرحله بعد از شکست یا موفقیتِ ایده در مقیاس کوچک است. آن مرحله چیزی جز مرحله یادگیری نیست. اگر در این مرحله، یادگیری اتفاق نیفتد، به معنای آن است که همهٔ تلاش‌های شما هدررفته است. بعد از امتحان ایده خود، حتماً نتایج آن را تحلیل کنید، دلایل موفقیت و یا شکست خود را پیدا کنید و بر روی آن‌ها کارکنید.

اگر در مقیاس کوچک ایده شما موفق شد، علت آن را پیدا کنید و آن را تقویت کنید و اگر شکست خوردید علت‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را ترمیم کنید.

یک توصیه را همیشه (به‌عنوان یک تجربه که شخصاً آن را تجربه کرده‌ام و بسیار در موفقیت و رشدم؛ چه در کسب‌وکار و چه در زندگی‌ کمکم کرده است)، به یاد داشته باشید و به آن عمل کنید: «بر روی علت‌ها، کار کنید.»

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا