مدیریت زندگی

تنبلی یا اهمال‌کاری! مسئله این است

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اهمال‌کاری موضوعی است که امروزه تمام دنیا دچار آن هستند. پیشرفت تکنولوژی و رشد ابزارهای ارتباطی نیز به شیوع این موضوع در جوامع کمک کرده است. البته بسیاری از افراد فعال و پرجنب‌وجوش اعتقاد دارند که اصلا اهمال کار و تنبل نیستند و حتی فرصت سرخاراندن هم ندارند.

در این مقاله به موضوع اهمال‌کاری، تفاوت‌های آن با تنبلی و راه‌های شناسایی اهمال‌کاری در خودمان پرداخته‌ایم.

آیا اهمال‌کاری همان تنبلی است؟

در بسیاری از مقالات و همچنین گفته‌های تعداد زیادی از کارشناسان، موضوع اهمال‌کاری با تنبلی یکسان فرض شده است و در بسیاری از مواقع راه‌کارهای یکسانی برای درمان آنها پیشنهاد شده است که این امر درستی نیست. اهمال کاری و تنبلی در بسیاری از موارد نشانه‌هایی شبیه یکدیگر دارند؛ اما تفاوت‌های بسیاری نیز در رفتارهای افراد اهمال‌کار و تنبل وجود دارد که به همین دلیل نمی‌توان اهمال‌کاری و تنبلی را یکی دانست و برای حل آنها راه‌کارهای یکسانی ارائه داد.

تفاوت اهمال کاری و تنبلی

تفاوت اهمال‌کاری و تنبلی در چیست؟

افراد اهمال‌کار و افراد تنبل در بسیاری از موارد رفتارهایی شبیه به یکدیگر دارند که این باعث شده است که این دو با یکدیگر یکسان فرض شوند.

برای اینکه تفاوت بین اهمال‌کاری و تنبلی را بدانیم، بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف این دو واژه در لغت‌نامه‌ها بیندازیم.


در فرهنگ فارسی عمید  واژه تنبل اینگونه تعریف شده است:  کسی که مایل به کار کردن نباشد و تن به کار ندهد؛ بیکاره؛ تن‌پرور.

و در لغتنامه دهخدا واژه اهمال‌کار اینگونه تعریف شده است: کسی که در کارها درنگی کند و تکاهل ورزد و از پی کار نرود.


تنها با نگاه به معنی لغوی این واژه‌ها نیز می‌توان به تفاوت بین آنها پی‌برد؛ اما برای درک درست این موضوع به مثال‌های زیر توجه کنید:

ممکن است فردی هر روز ساعت ۱ بعد از ظهر از خواب بیدار شود، چندین سال بیکار باشد، زیر بار هیچ مسئولیت زندگی و … نرود، ما به این فرد تنبل می‌گوییم.

اهمال کاری

حال ممکن است فردی مدیر باشد، از۷ صبح الی ۱۲ شب کار کند، هم‌زمان چندین شغل داشته باشد و …. اما چندین سال است که هنوز نتوانسته است اضافه وزن خود را کم کند و رژیم های موقتی می‌گیرد. تا به حال ۱۳ بار قصد ترک سیگار کرده است و حتی شروع کرده است، چندین بار باشگاه ثبت نام کرده و نیمه کاره رها کرده است و کلی پروژه و کارهای عقب مانده دارد.

فرد دیگری را تصور کنید، این فرد بهترین پزشک متخصص قلب است، روزانه ۱۰۰ نفر را ویزیت می‌کند و بسیار پر مشغله است؛ اما هر روز در مطب خود وقت کم می‌آورد، همیشه با تاخیر به مطب می‌آید و به بیمارستان دیر می‌رسد.

یک سوال: آیا این مدیر و پزشک تنبل هستند؟

خیر، تنبل نیستند و افراد بسیار فعالی هستند، اما اهمال‌کار هستند. در بسیاری از کارها ولش‌کن هستند و دارای انضباط شخصی نیستند.

اهمال کاری یا تنبلی

 

اهمال‌کاری یا تنبلی؟ کدام بدتر است؟

موضوع فاجعه باری که وجود دارد شباهت این دو است. یکسان دانسته شدن اهمال‌کاری و تنبلی، این ذهنیت را برای افراد و خصوصاً افراد موفق در برخی حوزه‌ها و افراد پرمشغله به وجود می‌آورد که آنها اهمال‌کار نیستند. همین عامل باعث می‌شود که هیچگاه برای حل مشکلات خود اقدامی نکنند.

حتی در بسیاری از موارد در مقابل تذکرات دیگران مقاومت نشان دهند و بهانه‌هایی را برای توجیه اهمال‌کاری خود بیاورند. همین نکته باعث ایجاد آثار مخربی از جمله استرس‌های روزمره، سردردهای مزمن، افسردگی و آشفتگی های مداوم، روند منفی پیشرفت در مقایسه با دیگران، احساس پوچی و در نهایت کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس و … در فرد می‌شود که بعداً در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

آیا من هم یک اهمال‌کار هستم؟

تا اینجا متوجه شدیم که اهمال‌کاری موضوعی است که اکثر افراد از وجود آن در خود خبر ندارند و ممکن است که اگر به موقع متوجه آن نشویم و برای رفع آن اقدامی نکنیم، مانند سرطان آثار مخرب آن وجود ما را فرا بگیرد.

حال کافی است با یک صداقت بی‌رحمانه به رفتارهای خود و درون‌مان دقت کنیم، حتما متوجه اهمال‌کاری‌های خود خواهیم شد.

این نکته را فراموش نکنیم که همه ما دچار اهمال‌کاری هستیم؛ اما باید تلاش کنیم تا روز به روز آن را به حداقل برسانیم و به انضباط شخصی برسیم.

امید جهانداری

یک نویسنده و فیلسوف زندگی # سال‌ها کسب‌وکارهای مختلف را تجربه کرده‌ام و مبانی علمی آن را آموخته‌ام. در فلسفه، علوم رفتاری و روانشناسی شاگردی کرده‌ام، مطالعه کرده‌ام، یادگرفته‌ام و یاد می‌گیرم. هر روز به دنبال شیوه‌های جدید یادگیری و آموزش اثربخش هستم. # با استفاده از ترکیب همه این‌ها هم‌اکنون آموزش می‌دهم و می‌نویسم و تلاش‌ می‌کنم که آموزش‌هایی بسیار ساده؛ اما پرمغز تولید کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا