مهار‌ت‌های رشد فردی

تنبلی یا اهمال‌کاری مسئله این است

آثار غیر قابل باوری که بر سر ولش‌کن‌ها می آید

 

اهمال کاری و اثرات آن

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اهمال‌کاری موضوعی است که امروزه تمام دنیا دچار آن هستند. پیشرفت تکنولوژی و رشد ابزارهای ارتباطی نیز به شیوع این موضوع در جوامع کمک کرده است. اما نکته قابل توجه اینجاست که کشور ما در رابطه میزان اهمال‌کاری دارای آمار بسیار بالایی است.

آیا اهمال‌کاری همان تنبلی است؟

در بسیاری از مقالات و همچنین گفته‌های تعداد زیادی از کارشناسان، موضوع اهمال‌کاری با تنبلی یکسان فرض شده است و در بسیاری از مواقع راهکارهای یکسانی برای درمان آنها پیشنهاد شده است که من به هیچ عنوان با آنها موافق نیستم، بر طبق آخرین بررسی‌های انجام شده، اهمال کاری و تنبلی در بسیاری از موارد نشانه‌هایی شبیه یکدیگر دارند؛ اما تفاوت‌های بسیاری نیز در رفتارهای افراد اهمال‌کار و تنبل وجود دارد که به همین دلیل نمی‌توان اهمال‌کاری و تنبلی را با یکدیگر یکی دانست و برای حل آنها، راهکارهای یکسانی ارائه داد.

تفاوت اهمال‌کاری و تنبلی در چیست؟

افراد اهمالکار و افراد تنبل در بسیاری از موارد رفتارهای شبیه به یکدیگر دارند که این باعث شده است که این دو با یکدیگر یکسان فرض شوند.

برای اینکه تفاوت بین اهمال‌کاری و تنبلی را بدانیم، بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف این دو واژه در لغت‌نامه‌ها بیندازیم.

در فرهنگ فارسی عمید  واژه تنبل اینگونه تعریف شده است:  کسی که مایل به کار کردن نباشد و تن به کار ندهد؛ بیکاره؛ تن‌پرور.

و در لغتنامه دهخدا واژه اهمال‌کار اینگونه تعریف شده است: کسی که در کارها درنگی کند و تکاهل ورزد و از پی کار نرود.

تنها با نگاه به معنی لغوی این واژه‌ها نیز می‌توان به تفاوت بین آنها پی‌برد؛ اما برای درک درست این موضوع به مثال‌های زیر توجه کنید:

ممکن است فردی هر روز ساعت ۱ بعد از ظهر از خواب بیدار شود، چندین سال بیکار باشد، زیر بار هیچ مسئولیت زندگی و … نرود، ما به این فرد تنبل می‌گوییم.

اهمال کاری

حال ممکن است فردی مدیر باشد، از۷ صبح الی ۱۲ شب کار کند، همزمان چندین شغل داشته باشد و …. اما چندین سال است که هنوز نتوانسته است اضافه وزن خود را کم کند و رژیم های موقتی می‌گیرد. تا به حال ۱۳ بار قصد ترک سیگار کرده است و حتی شروع کرده است، چندین بار باشگاه ثبت نام کرده و نیمه کاره رها کرده است و کلی پروژه و کارهای عقب مانده دارد.

همچنین مشاهده کنید!  چگونه عادت‌های بد خود را بدون کارهای عجیب ترک کنیم

فرد دیگری را تصور کنید، این فرد بهترین پزشک متخصص قلب است، روزانه ۱۰۰ نفر را ویزیت می‌کند و بسیار پر مشغله است؛ اما هر روز در مطب خود وقت کم می آورد، همیشه با تاخیر به مطب می‌آید و به بیمارستان دیر می‌رسد.

یک سوال: این مدیر و پزشک تنبل هستند؟ خیر، تنبل نیستند و افراد بسیار فعالی هستند، اما اهمال‌کار هستند. در بسیاری از کارها ولش کن هستند و دارای انضباط شخصی نیستند.

اهمال کاری یا تنبلی

 

اهمال‌کاری یا تنبلی؟ کدام بدتر است؟

موضوع فاجعه باری که وجود دارد شباهت این دو است و  یکسان دانسته شدن اهمال‌کاری و تنبلی، این ذهنیت را برای افراد و خصوصا افراد موفق در برخی حوزه‌ها و افراد پرمشغله به وجود می آورد که آنها اهمال‌کار نیستند و همین عامل باعث می‌شود که هیچگاه برای حل مشکل خود اقدامی نکنند . حتی در بسیاری از موارد در مقابل تذکرات دیگران مقاومت نشان دهند و رفتارهایی را برای توجیه اهمال‌کاری خود بهانه کنند و همین نکته باعث ایجاد آثار مخربی از جمله استرس‌های روزمره، سردردهای مزمن، افسردگی و آشفتگی های مداوم، روند منفی پیشرفت در مقایسه با دیگران، احساس پوچی و در نهایت کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس و … در فرد می‌شود که بعدا در مقاله‌ای دیگر به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 

آیا من هم یک اهمال‌کار هستم؟

تا این جا متوجه شدیم که اهمال‌کاری موضوعی است که اکثر افراد از وجود آن در خود، خبر ندارند و ممکن است که اگر به موقع متوجه آن نشویم و برای رفع آن اقدامی نکنیم، هم چون سرطان آثار مخرب آن وجود ما را فرا بگیرد.

این نکته را فراموش نکنیم که همه ما دچار اهمال‌کاری هستیم؛ اما باید تلاش کنیم تا روز به روز آن را به حداقل برسانیم و به انضباط شخصی برسیم.

امید جهانداری

امید جهانداری هستم. در حوزه های مختلف فعالیت داشته‌ام. برآیند همه‌ آنها پژوهش و فعالیت در حوزه راه‌اندازی کسب‌وکارهای نو و کمک به ارتقای مهارت‌های فردی افراد با استفاده از دانش روز دنیا و تجربیات خودم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود نسخه الکترونیک نشریه آوای ملت

لطفا فرم زیر را تکمیل کنید تا آخرین نسخه نشریه کسب‌وکار و هدیه برایتان ایمیل گردد
همین الان برایم ایمیل کن!
close-link