درباره امید جهانداری

امید جهانداری هستم .

سایت رسمی امید جهانداری

برای رسیدن به جایگاهی که الان هستم و پیدا کردن مسیر اصلی مورد علاقه ام و قرار گرفتن در آن ، از کودکی به فعالیت در حوزه های مختلف پرداخته ام .

از فعالیت حرفه ای و غیرحرفه ای در حوزه های مختلف ورزشی که بگذریم، از دوران دبستان به فراگیری خوشنویسی ، طراحی و نقاشی به مدت ۶ سال پرداختم، سپس در دوران نوجوانی علاقه بسیار شدیدی به کامپیوتر و  فناوری اطلاعات پیدا کردم، وارد این حوزه شدم و در همین دوران فعالیت تجاری ام را نیز در همین حوزه آغازکردم . پس از دوران دبیرستان به دلیل علاقه همزمان به اینترنت ، تجارت و بازار، تحصیلات خود را در زمینه تجارت الکترونیک و سیستم های تحت وب ادامه دادم و در پروژه های بسیاری در این زمینه همکاری نموده ام .

به دلیل تجربه ها و آموخته هایی که در حوزه ی خوشنویسی و طراحی داشتم و کمبودی که در بعد هنری و تبلیغاتی پروژه ها احساس می شد، به فراگیری علم گرافیک و سپس تبلیغات پرداختم ، تبلیغات آغازگر راهی جدید برای من بود، انگار که دنیایی جدید را به من نشان داد که تا قبل از آن، از وجود آن بی خبر بودم.بعد از آن با راه اندازی شرکتی به طور همزمان در حوزه فناوری اطلاعات و تبلیغات مشغول به فعالیت شدم.

در ادامه همین فعالیت ها بود که وزن علاقه من در پروژه ها به سمت مدیریت و فعالیت در بخش های برنامه ریزی، بازاریابی و تجاری نسبت به همکاری در بخش فنی روز به روز سنگینی می کرد. و همین علاقه و تجربه های موفق تر در حوزه مدیریت، آغازگر تحصیل در حوزه مدیریت کسب و کار شد .

در حوزه ی کسب و کار ، بازاریابی  و تبلیغات با مجموعه های زیادی، در قالب موسس ، شریک تجاری ، مشاور  و … فعالیت کردم و  شکست  ها و موفقیت های بسیاری را تجربه نمودم. از همان نوجوانی دغدغه چگونه معروف و محبوب شدن در حوزه های مختلف را داشتم و اینکه چرا بعضی ها از بعضی ها معروف تر هستند؟ چرا بعضی ها از بعضی ها محبوب تر هستند؟ و یکی از تفریحات آن روزها مشاهده آگهی های تلویزیونی و روزنامه ها بود .

تازه داشتم راز دغدغه کودکی ام را کشف می کردم و آن چیزی نبود جز (( برندینگ )). مطالعاتم در این حوزه به شدت آغاز شد و هر چه بیشتر میفهمیدم، میفهمیدم که هیچ نمیفهمم. دیگر، منابع و فعالان این حوزه در ایران نه تنها به سوالاتم پاسخگو نبودند، بلکه حس می کردم راه اشتباه را هم نشانم میدهند. پس خودم دست به کار شدم و به پژوهش در حوزه برندینگ پرداختم. با ادامه  و رشد مطالعاتم به یک نتیجه فوق العاده رسیدم و دلیل عدم وجود حتی یک برند به معنای واقعی را در ایران پیدا کردم، اینکه که ما راه را کلا اشتباه می رفتیم و راه برندینگ از تبلیغات نمی گذرد .

 با مفهموم ارزش آفرینی و همچنین حوزه ی علوم رفتاری آشنا شدم و قطعه گمشده پازل خود را در این حوزه پیدا کردم، به مطالعه،پژوهش و فعالیت در این حوزه پرداختم. پس از آن کسب و کارهای متفاوتی در حوزه های مختلف که اکثر آنها ایده ای نو داشتند را تاسیس کردم و توسعه دادم و همچنین با عنوان های مختلف در پروژه های دیگر با افراد مختلف همکاری داشتم، در این مسیر شکست ها، موفقیت ها و تجربیات بسیاری را کسب کردم.

در مسیر راه اندازی کسب و کار های نو با مشکلات بسیاری روبرو بودیم که نسخه های مدیریتی موجود در بازار نه تنها برای حل آنها تاثیر نداشت بلکه در برخی موارد نیز اوضاع را بدتر می کرد. پس از بررسی ها و پژوهش  در این حوزه مشخص گردید مشکلات و راهکار های مدیریت کسب و کارهای نو  کاملا متفاوت از سایر کسب و کارهای دارای ثبات می باشد و در این حوزه مشغول به مطالعه و یادگیری شدم.

برآیند تمام این دوران بود، که اکنون اینجا و در این مسیر هستم و درک دیگری ،بدون دیگری امکان پذیر نیست. و در اینجا بود یاد آن جمله مشهور سخنرانی استیو جابز در استنفورد افتادم (( تنها با نگاه به گذشته می توان، به ارتباط بین نقاط پی برد.)) و تازه آن را با تمام وجود درک می کردم .

برآیند تمام این دوران بود، که اکنون اینجا و در این مسیر هستم و درک دیگری ،بدون دیگری امکان پذیر نیست .

هم اکنون نیز به دلیل احساس نیاز و به اشتراک گذاری آموخته هایم علاوه بر فعالیتهای تجاری و بازرگانی، در حوزه مشاوره، آموزش و پژوهش مشغول به فعالیت و همکاری با افراد و سازمانهای مختلف در زمینه ی برندینگ، ارزش آفرینی و  کسب و کار های نو  هستم .

در این جا می خواهم از یکی از معدود معلمانی که در ایران از آن بسیار آموخته ام و می آموزم، کسی که در این آشفته بازار دلالی علم، دلالی نمی کند و امیدوارم جامعه ایرانی قدر آن را بیشتر بداند، تشکر کنم. او کسی نیست جز محمدرضا شعبانعلی.

و امید جهانداری همچنان می داند که هیچ نمی داند و هچنان می آموزد ….. اما این را نیز خوب میداند که در این جا بسیاری هیچ نمیدانند و هیچ نمی آموزند و جزو دانایان خوانده می شوند.

آزمون اهمال کاری