انضباط شخصیمهارتهای فردی

تنبلی یا اهمال کاری مسئله این است

آثار غیر قابل باوری که بر سر ولش کن ها می آید.

+ آزمون رایگان اهمال کاری

اهمال کاری و اثرات آن

بررسی ها نشان می دهد که اهمال کاری موضوعی است، که تمام دنیا امروزه به آن دچار هستند.پیشرفت تکنولوژی و رشد ابزارهای ارتباطی نیز به شیوع این موضوع در جوامع کمک کرده است. اما نکته قابل توجه اینجاست کشور ما در رابطه میزان اهمال کاری دارای آمار بسیار بالایی است.

آیا اهمال کاری همان تنبلی است ؟

در بسیاری از مقالات و همچنین گفته های تعداد زیادی از کارشناسان، موضوع اهمال کاری با تنبلی یکی فرض شده است و در بسیاری از مواقع راهکارهای یکسانی برای درمان آنها پیشنهاد شده است، که من به هیچ عنوان با آنها موافق نیستم، بر طبق آخرین بررسی های انجام شده اهمال کاری و تنبلی در بسیاری از موارد نشانه هایی شبیه یکدیگر دارند، اما تفاوت های بسیاری نیز در رفتارهای افراد اهمال کار و تنبل وجود دارد،که به همین دلیل به نمی توان اهمال کاری و تنبلی را با یکدیگر یکی دانست و برای حل این دو راهکار های یکسانی را ارائه داد.

تفاوت اهمال کاری و تنبلی در چیست؟

افراد اهمال کار و افراد تنبل در بسیاری از موارد رفتار های شبیه به یکدیگر دارند که این باعث این شده است که این دو با یکدیگر یکی فرض شوند.

برای اینکه تفاوت بین اهمال کاری و تنبلی را بدانیم بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف این دو واژه در لغت نامه ها بیندازیم.

در فرهنگ فارسی عمید  واژه تنبل اینگونه تعریف شده است :  کسی که مایل به کار کردن نباشد و تن به کار ندهد؛ بیکاره؛ تن‌پرور.

و در لغتنامه دهخدا واژه اهمال کار اینگونه تعریف شده است : کسی که در کارها درنگی کند و تکاهل ورزد و از پی کار نرود.

تنها با نگاه به معنی لغوی این واژه ها نیز می توان به تفاوت بین آنها پی برد، اما برای درک درست این موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

ممکن است فردی از هر روز ساعت ۱ بعد از ظهر از خواب بیدار شود، چندین سال بیکار باشد، زیر بار هیچ مسئولیت زندگی و … نرود، ما به این فرد تنبل می گوییم.

اهمال کاری

حال ممکن است فردی مدیر باشد، از۷ صبح الی ۱۲ شب کار کند، همزمان چندین شغل داشته باشد و …. اما چندین سال است که هنوز نتوانسته اضافه وزن خود را کم کند و رژیم های موقتی می گیرد، تا به حال ۱۳ بار قصد ترک سیگار کرده است و حتی شروع کرده است، چندین بار باشگاه ثبت نام کرده و نیمه کاره رها کرده و کلی پروژه و کارهای عقب مانده دارد.

فرد دیگری را تصور کنید، این فرد بهترین پزشک متخصص قلب می باشد، روزانه ۱۰۰ نفر ویزیت می کند و بسیار پر مشغله است، اما هر روز در مطب خود وقت کم می آورد، همیشه با تاخیر به مطب می آیدو به بیمارستان دیر می رسد.

یک سوال : این مدیر و پزشک تنبل هستند ؟ خیر تنبل نیستند و افراد بسیار فعالی هستند، اما اهمال کار هستند، در بسیاری از کارها ولش کن هستند و داری انضباط شخصی نیستند.

اهمال کاری یا تنبلی

 

اهمال کاری یا تنبلی؟ کدام بدتر است؟

موضوع فاجعه باری که وجود دارد شباهت این دو می باشد و  یکی دانسته شدن اهمال کاری و تنبلی این ذهنیت را برای افراد و خصوصا افراد موفق در برخی حوزه و افراد پرمشغله به وجود می آورد که آنها اهمال کار نیستند و همین عامل باعث می شود که هیچگاه برای حل مشکل خود اقدامی نکنند و حتی در بسیاری از موارد در مقابل تذکرات دیگران مقاومت نشان دهند و رفتارهایی را برای توجیه اهمال کاری خود بهانه کنند و همین نکته باعث ایجاد آثار مخربی از جمله استرس های روزمره ، سردردهای مزمن، افسردگی و آشفتگی های مداوم ،روند منفی پیشرفت در مقایسه با دیگران،احساس پوچی و در نهایت کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس و … در فرد می شود،که بعدا در مقاله ای دیگر به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

 

آیا من هم یک اهمال کار هستم؟

تا این جا متوجه شدیم که اهمال کاری موضوعی است که اکثر افراد از وجود آن در خود بی خبر هستند و این ممکن است اگر به موقع متوجه آن نشویم و برای رفع آن اقدامی نکنیم، هم چون سرطان آثار مخرب آن وجود ما را فرا بگیرد.

و این نکته را فراموش نکنیم که همه ما دچار اهمال کاری هستیم اما باید تلاش کنیم تا روز به روز آن را به حداقل برسانیم و به انضباط شخصی برسیم.

برای اینکه ببینیم وضعیت اهمال کاری ما ( چقدر ولش کن هستیم) به چه شکل است، از شما دعوت می کنم که در آزمون اهمال کاری که در زیر در دسترس قرار گرفته است، شرکت کنید.


 

خوشحال می شوم که نظرات و تجربیات شما را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بدانم.

اگر در رابطه با موضوع اهمال کاری و رسیدن به نظم شخصی سوالی داشتید، می توانید از بخش مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

مشاوره رایگان

 

امید جهانداری

امید جهانداری هستم. در حوزه های مختلف فعالیت داشته ام. برآیند همه‌ی آنها پژوهش و فعالیت در حوزه راه‌اندازی کسب‌وکارهای نو و کمک به ارتقای مهارت‌های فردی افراد با استفاده از دانش روز دنیا و تجربیات خودم است.

نوشته های مشابه

دیدگاه شما

اولین نفری باشید که نظر می‌گذارید!

مطلع شدن از
avatar

آزمون رایگان اهمال کاری

برای شرکت در آزمون، فرم زیر را پر کنید.
شرکت در آزمون